Więcej pożyczamy na mieszkania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bierzemy coraz więcej kredytów

W pierwszym półroczu 2008 przeciętny kredyt mieszkaniowy był o 1/6 wyższy i udzielono ich o 4 procent więcej niż rok temu - wynika z danych Związku Banków Polskich.

W I połowie 2008 r. banki udzieliły klientom kredytów mieszkaniowych na sumę około 36 mld zł. To wzrost o 18 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. r. - podał ZBP.

Średnia wartość kredytu wzrosła w tym okresie o ok. 16 proc. i wyniosła 217 tys. zł. Liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym wyniosła ponad 165 tys., co oznacza wzrost o ok. 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz wskazuje, że wzrost liczby i wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych utrzymuje się w Polsce już od kilku lat. Powołując się na publikowany przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej raport, prezes ZBP ocenił, że kredyty mieszkaniowe spłacane są bardzo regularnie: tylko co 80 kredytobiorca ma czasowe problemy z jego regularną spłatą.

Prognoza ZBP na ten rok zakłada wartość nowych kredytów mieszkaniowych na poziomie ok. 68 mld zł.

– Pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych to był dla nas rekordowy kwartał w całej historii banku – mówił dla środowego dziennika "Polska" Dominik Skrzycki, naczelnik wydziału kredytów hipotecznych w Multibanku. – W porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku ich sprzedaż skoczyła u nas aż o 43 procent – dodał. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24