Więcej pieniędzy dla policjantów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPolicjanci dostaną podwyżki

Średnio o 522 zł brutto więcej dostanie miesięcznie polski policjant. To rezultat rozporządzeń płacowych podpisanych w czwartek przez szefa MSWiA Grzegorza Schetynę.

Podwyżki dla policjantów będą naliczane z wyrównaniem od 1 stycznia 2008 r. Dla każdego funkcjonariusza przypadnie średnio miesięcznie ok. 522 zł brutto. Tym samym, najniższe uposażenie zasadnicze funkcjonariusza, który ukończy szkolenie podstawowe, ma wynosić ok. 2200 zł brutto.

Koniec z aplikantami Rozporządzenie znosi także widełki w poszczególnych grupach zaszeregowania policjantów i zmniejsza liczbę grup z 19 do 16. Oznacza to m.in., że funkcjonariusze po szkoleniu podstawowym nie będą jak dotąd aplikantami, a awansują bezpośrednio na stanowisko "policjanta". Należąc do określonej grupy, w całej Polsce, będą również dostawać taką samą podstawę uposażenia, a ich wynagrodzenia różnić się będzie m.in. dodatkiem funkcyjnym, służbowym, stopniem czy dodatkiem za wysługą lat.

Równocześnie podpisane zostało też rozporządzenia płacowe dotyczące funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Obecne podwyżki wynikają z zapisów w ustawie budżetowej na ten rok - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Skutek protestu? We wtorek funkcjonariusze w proteście przeciw brakowi obiecanej podwyżki rozpoczęli nieformalną akcję protestacyjną - wysyłali pocztą stare aluminiowe widelce do Komendy Głównej. Widelce miały symbolizować głodowe pensje policjantów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl