Więcej gazu dla Rosji

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKazachstan odkręcił gazowy kurek dla Rosji

Państwa Unii Europejskiej chce gazowego uniezależnienia od dostaw z Rosji, a tymczasem Rosja zdobywa kolejne punkty na gazowym polu. jak podaje agencja Interfax, Kazachstan - po mysli Moskwy - ratyfikował porozumienie z Rosją i Turkmenistanem o współpracy przy budowie Gazociągu Nadkaspijskiego.

Prezydent Nursułtan Nazarbajew podpisał ustawę ratyfikacyjną do porozumienia, które Rosja, Kazachstan i Turkmenistan zawarły jeszcze w grudniu roku 2007. Wspólny projekt ma zwiększyć przepustowość biegnącego wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Kaspijskiego gazowego systemu transportowego Azja Środkowa - Centrum (ros. SAC) III. Przewiduje też budowę nowego i rekonstrukcję działającego rurociągu.

Wszystko po to, by transportować gaz ziemny do Rosji ze złóż w Morzu Kaspijskim i innych na terenie Turkmenistanu i Kazachstanu. Przepustowość Gazociągu Nadkaspijskiego ma wynieść 30 mld metrów sześciennych rocznie.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu dyplomaci, którzy uczestniczyli w szczycie gazowym w Pradze mówili, że przedstawiciele Uzbekistanu, Kazachstanu i Turkmenistanu odmówili podpisania deklaracji politycznej. A jednak.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu