Więcej Ameryki nad Wisłą

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAmerykanie chcą inwestować w Polsce

Amerykańscy inwestorzy liczą na dobrą koniunkturę w naszym kraju. Aż dwie trzecie działających w Polsce firm amerykańskich uruchomi w ciągu trzech lat nowe przedsięwzięcia - informuje "Rzeczpospolita".

Jak wynika z raportu firmy doradczej KPMG oraz Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, blisko sześć na dziesięć amerykańskich firm obecnych w Polsce spodziewa się w ciągu najbliższego roku wzrostu przychodów, a ponad połowa wzrostu zatrudnienia.

Z opinii blisko 100 przedsiębiorców ze Stanów Zjednoczonych pytanych o plany na przyszłość wynika, że ponad dwie trzecie działających w naszym kraju amerykańskich firm zamierza w ciągu najbliższych trzech lat dokonać w Polsce kolejnych inwestycji.

Postawią na ekspertów

Zdaniem ekspertów KPMG charakter amerykańskich inwestycji będzie się zmieniał z kapitałochłonnych na niskonakładowe, wymagające od zatrudnionych osób dużej wiedzy i wysokich kwalifikacji.

- Należy się spodziewać zwiększenia inwestycji w centra badawczo-rozwojowe, outsourcingowe i centra usług wspólnych. Skorzysta na tym polska gospodarka, bo tego typu przedsięwzięcia przyniosą transfer najnowocześniejszych technologii – uważa Stacy Ligas, partner w dziale audytu instytucji finansowych KPMG.

Obecnie na polskim rynku działa ponad 750 przedsiębiorstw z bezpośrednim udziałem kapitału amerykańskiego. Szacuje się, że zainwestowały one dotychczas blisko 20 mld dolarów. Zatrudniają one ponad 180 tys. osób.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu