Widok paragonów psuje nam nastrój

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Widok paragonów psuje nam nastrój?

W maju spadł nam znów Wskaźnik Dobrobytu. Indeks odzwierciedlający ekonomiczne nastroje polskiego społeczeństwa publikuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Nasze nastroje w tej dziedzinie pogarszają się już dokładnie od roku.

Wskaźnik liczony przez BIEC stracił w tym czasie na wartości prawie 1/5 i spadł ze 110 przed rokiem do 92 punktów ostatnio.

"Do spadku wartości wskaźnika przyczyniły się zarówno kurczące się wynagrodzenia, jak również zmniejszenie liczby miejsc pracy" - napisali w komunikacie analitycy Biura.

Ich zdaniem dodatkowym czynnikiem istotnie pogarszającym ekonomiczną kondycję społeczeństwa jest stosunkowo wysoka inflacja. Według BIEC, jako konsumenci zauważamy znaczny wzrost cen żywności w swoich codziennych zakupach.

"Drożejąca żywność oraz wyższe niż przed rokiem opłaty za prąd i gaz ograniczają popyt konsumpcyjny" - wynika z badań BIEC.

"Zagrożenie utratą pracy dodatkowo skłania gospodarstwa domowe do ograniczania zakupów, aby oszczędzić na czarną godzinę" - dodają autorzy opracowania.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24