Widmo bezrobocia wisi nad Europą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Coraz więcej osób bez pracy

Polskie firmy w pierwszym kwartale 2009 r. zapowiedziały likwidację 39 tys. miejsc pracy - wynika z raportu unijnej agencji Eurofound. Stawia to nas na niechlubnym drugim miejscu w Unii Europejskiej. Więcej zwolnień będzie jedynie w Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z raportu, w wyniku restrukturyzacji w pierwszych trzech miesiącach 2009 r. w całej UE zniknie ok. 220 tys. miejsc pracy, podczas gdy nowych stanowisk powstanie jedynie 90 tys.

Najwięcej zwolnień będzie w Wielkiej Brytanii (63,4 tys.), Polsce (39 tys.), Niemczech (17,5 tys.) i Francji (11,8 tys.). Z kolei branżami, które najboleśniej odczuwają kłopoty światowej gospodarki, jest pośrednictwo finansowe, motoryzacja i handel detaliczny.

Eurofound podkreśla również, że bezrobocie rośnie we wszystkich krajach członkowskich UE. Nie wszystkie radzą sobie z nim jednak jednakowo dobrze. Najszybciej liczba bezrobotnych rośnie w krajach bałtyckich i Irlandii. Znacznie wolniej natomiast w państwach, gdzie wprowadzono różnego rodzaju formy elastycznego zatrudniania, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Holandia.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24