Wiceprezesi NBP odwołani

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wiceprezesi NBP odwołani

Prezydent Lech Kaczyński odwołał ze stanowiska członka zarządu NBP Jerzego Pruskiego oraz Krzysztofa Rybińskiego - podał Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie.

- Na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odwołał Jerzego Pruskiego ze stanowiska członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego - czytamy w komunikacie. - Do Narodowego Banku Polskiego wpłynął tej samej treści dokument dotyczący Krzysztofa Rybińskiego, który przebywa obecnie na urlopie za granicą - podał NBP.

W styczniu bieżącego roku dwaj wiceprezesi NBP Krzysztof Rybiński i Jerzy Pruski podali się do dymisji. Rybiński nie poinformował o przyczynach rezygnacji, natomiast Pruski w swoim oświadczeniu napisał, że decyzja ta wynikała z braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania jego funkcji.

Kandydatami na wiceprezesów NBP są prof. Witold Koziński oraz Piotr Wiesiołek.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Członków zarządu banku na wniosek prezesa NBP powołuje i odwołuje prezydent.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24