Wicepremier: Będziemy ciąć koszty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pawlak: zredukujemy obciążenia administracji o 25 proc. do 2010 roku

Do 2010 roku koszty koszty administracyjne w Polsce mają spaść o 1/4 - zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. Chodzi o koszty ponoszone przez firmy i obywateli, gdy wykonują obowiązki nałożone przez państwo - np. sporządzają obowiązkowe sprawozdania.

Obcięcie wydatków administracyjnych w krajach członkowskich to obowiązek nałożony przez Radę Europejską - zarówno na Komisję Europejską, jak i na poszczególne kraje członkowskie.

Bruksela ma zredukować o 1/4 obciążenia administracyjne do 2012 roku.

Natomiast według wicepremiera Waldemara Pawlaka podobna obniżka w Polsce ma zostać dokonana szybciej. - Obniżenie kosztów administracyjnych o 25 proc. w perspektywie do 2010 roku jest możliwe i bardzo pożyteczne dla polskiej gospodarki - powiedział wicepremier Pawlak.

Minister wyjaśnił, że najwięcej obciążeń nakładają przepisy dotyczące ochrony środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego, usług turystycznych, prawa pracy, działalności gospodarczej, zabezpieczeń społecznych oraz prawa probierczego.

- Liczymy na dobre doświadczenia i sygnały ze strony Komisji Europejskiej. Jesteśmy zainteresowani budowaniem standardów w zakresie dobrych praktyk w biznesie - powiedział. Do uciążliwości administracyjnych firm Pawlak zaliczył m.in. kwartalne raportowanie do ZUS-u spraw związanych z zatrudnieniem. Jego zdaniem, obowiązek składania rocznych sprawozdań byłby wystarczający.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24