Wiceminister od dowodów odchodzi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Nowe dowody zagrożone, Polska może stracić milionowe dotacje

Zajmujący się dotąd e-administracją podsekretarz stanu w Ministerstwe Administracji i Cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk podał się w środę do dymisji. Szef resortu Michał Boni podziękował mu za współpracę - poinformował rzecznik ministerstwa Artur Koziołek.

Ponadto, jak przekazał Koziołek, do dymisji podali się również: Zbigniew Olejniczak, dotychczasowy dyrektor Centrum Projektów Informatycznych oraz jego zastępca Mariusz Grajek.

Według rzecznika MAC powodem decyzji Kołodziejczyka o podaniu się do dymisji "była różnica w koncepcji związanej z projektem pl.ID". Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych.

Projekt 370 mln zł

Elektroniczne dowody osobiste mają ułatwić obywatelowi załatwianie spraw urzędowych przez internet. Nowy dowód osobisty - wzbogacony o chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Całkowita wartość projektu "pl.ID - polska ID karta" oszacowano na 370 mln zł brutto, z czego 85 proc. to środki pochodzące z UE z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyprodukowania blankietów - jeden ma kosztować 58 zł.

Na elektroniczne dowody poczekamy

Jak donosiły nieoficjalnie media, rząd zamierza jednak zawiesić wprowadzenie nowych dowodów nawet na kilka lat z powodu wysokich kosztów i problemów z funkcjonalnością nowego systemu.

Termin składania ofert w przetargu na dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor był już kilkakrotnie przekładany. Ostatnio termin ten przesunięto z 17 stycznia na 17 kwietnia. Według nieoficjalnych informacji przedstawicieli branży przesunięcie terminu składania ofert o trzy miesiące - to wstęp do unieważnienia postępowania.

W czerwcu 2011 Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych, według której dokumenty wyposażone m.in. w chip mają być stopniowo wprowadzane od lipca 2013 r. Rok wcześniej Sejm uchwalił ustawę, która miała wejść w życie 1 lipca 2011 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24