Wiceminister finansów odchodzi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stanisław Gomułka nie chciał komentować decyzji

Stanisław Gomułka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zrezygnował ze stanowiska - informuje ministerstwo. Ani on sam, ani rzecznik resortu nie chcą komentować tej decyzji. Zadania Gomułki odpowiedzialnego za reformę finansów publicznych będzie najprawdopodobniej realizować inny wiceminister - Dariusz Daniluk.

Gomułka oświadczył, że w sprawie swojej dymisji wysłał list do premiera. - Sugeruję, żeby o powody mojej dymisji spytać premiera lub ministra finansów. Powiem tylko tyle, że są to powody merytoryczne. Nie złożyłem dymisji ze względów osobistych - podkreślił.

Minister finansów Jacek Rostowski wyraził żal z powodu odejścia Gomułki. "Jest od lat moim przyjacielem. Wysoko cenię jego kompetencję i poglądy ekonomiczne" - czytamy w podpisanym przez niego komunikacie. Minister Rostowski podziękował w nim ponadto Gomułce za kilkumiesięczną współpracę.

Ryszard Petru o dymisji GomułkiTVN CNBC BIZNES

W opinii specjalistów

Zaraz po dymisji pojawiły się komentarze ekonomistów. Ryszard Petru, główny ekonomista BPH podkreślił, że odejście Gomułki jest niewątpliwą stratą dla ministerstwa. Jego zdaniem, w ministerstwie musiało stać się coś, co zaowocowało decyzją Gomułki.

Maciej Grabowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uważa, że były wiceminister miał za małe kompetencje, dlatego zrezygnował. - Z punktu widzenia czysto administracyjnego, nie miał tyle kompetencji, ile wymaga rola reformatora systemu finansów publicznych - argumentował Grabowski.

Z punktu widzenia czysto administracyjnego, nie miał tyle kompetencji, ile wymaga rola reformatora systemu finansów publicznych Maciej Grabowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że rządowi nie udało się stworzyć sprawnego zespołu, który pracowałby na rzecz reformy finansów. - Minister finansów to członek drużyny rządowej, który realizuje linię polityczną uzgodnioną z koalicjantami i własną partią. Jednak deklaracje premiera i szefa klubu PO nie pokrywały się z oświadczeniami m.in. pana wiceministra Gomułki - tłumaczył analityk.

Fizyk i ekonomista

Stanisław Gomułka pracował w resorcie od 3 stycznia br. Z wykształcenia jest fizykiem i ekonomistą. Jest związany z wieloma uniwersytetami, m.in. Warszawskim, Stanforda czy Harvarda. Choć urodził się i studiował w Polsce, podobnie jak minister finansów Jacek Rostowski większość życia spędził w Wielkiej Brytanii i tam zasłynął jako ekonomista. Współpracował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, OECD i Komisją Europejską. Współpracował już także z polskim rządem: m.in. pomagał w opracowaniu i wprowadzeniu planu Balcerowicza. Był także doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24