Wg noblisty "uniknęliśmy powtórki z Wielkiego Kryzysu"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES1008KRUGMAN.avi

Finansowane przez rządy agresywne bodźce ekonomiczne pomogły światu uniknąć drugiego Wielkiego Kryzysu z lat trzydziestych ubiegłego stulecia - oświadczył ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Amerykanin Paul Krugman. Jak jednak dodał, odrodzenie gospodarcze zabierze dwa lata lub więcej.

Występując w stolicy Malezji Kuala Lumpur na dwudniowej konferencji na temat światowych rynków kapitałowych, Krugman zaznaczył, że najgorsza faza kryzysu już minęła, przy czym pojawiają się sygnały stabilizacji wzrostu gospodarki i eksportu.

Jednak odnowa wydaje się wciąż być "rozczarowująca", gdyż państwowe wsparcie nie będzie na dłuższą metę trwałe, a bezrobocie pozostaje nadal wysokie.

- Zdołaliśmy uniknąć drugiego Wielkiego Kryzysu, ale pełna odnowa zabierze co najmniej dwa lata, a prawdopodobnie więcej - powiedział amerykański noblista.

Według niego, sytuacja w Azji będzie się zapewne poprawiać szybciej niż w Europie i USA, między innymi za sprawą wzrostu eksportu wyrobów przemysłowych.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES