Wertykalne lasy w miastach. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem

Najnowsze

TVN24 BiSWertykalne lasy. Zobacz innowacyjny sposób na walkę ze smogiem

W Chinach rozpoczęła się budowa ekologicznych wieżowców. Zaprojektował je włoski architekt Stefano Boeri. Na budynkach zostanie zasadzonych ponad 3,5 tys. drzew i krzewów. To wystarczy, by pochłaniać 25 ton dwutlenku węgla rocznie i produkować w tym czasie prawie 22 tony tlenu (60 kg dziennie). Podobny budynek, autorstwa tego samego projektanta, powstał już w centrum Mediolanu.

Na innowacyjnych budynkach ma rosnąć po jednym drzewie na każdym balkonie. I nie będą to bynajmniej małe sadzonki, ale dorosłe, duże drzewa. Chińskie wieżowce mają pomieścić ponad tysiąc drzew i 2,5 tys. krzewów, które mają pomóc mieszkańcom w walce ze smogiem.

Więcej "wertykalnych lasów"

Oczywiście budynki, które muszą utrzymać tak ogromne ilości zieleni będą wyposażone w specjalny system nawadniania.

Wieżowce zostaną wzniesione w mieście Nanjing. Planowana data zakończenia tego projektu to 2018 rok.

W niższej wieży znajdzie się hotel, a w wyższej muzeum, biura i uczelnia architektoniczna.

Architekt, który zaprojektował te "wertykalne lasy" ma w planach wzniesienie podobnych budynków w innych chińskich miastach, takich jak Chongqing, Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou i Szanghaj.

Polska walka ze smogiem

W "Poranku" TVN24 BiS architekt Bogusław Barnaś (BXB Studio) i dyrektor generalny Global Compact Poland Kamil Wyszkowski rozmawiali o tym innowacyjnym pomyśle na walkę ze smogiem, a także o możliwości wprowadzenia go w Polsce, bo przecież my również zmagamy się z problemem niezdrowego powietrza.

- Tego rodzaju rozwiązania są dobrym kierunkiem myślenia- stwierdził Wyszkowski.

Wskazywał również, że w Polsce kluczowe jest by inwestować w miejską zieleń.

- Zieleń nie tylko - co ważne - zatrzymuje wodę - ale też produkuje czyste powietrze, w sensie, dba o to, żeby się filtrowało,wychwytuje te substancje, które nazywamy szkodliwymi - tłumaczył Wyszkowski.

Zwrócił też uwagę, że nie każde drzewo jest równie pomocne w walce ze smogiem, zależy to od ich wieku oraz gatunku.

- Musimy mieć rzeczywiście drzewa, które mają powyżej 15-20 lat, dopiero wtedy takie drzewa są w stanie efektywnie oddziaływać na oczyszczanie powietrza - tłumaczył Wyszkowski.

Z kolei Barnaś opowiadał, w jaki sposób możliwe jest tworzenie tak innowacyjnych konstrukcji, jak budynki, których elewacje pokrywają drzewa i krzewy.

- Jest tutaj zaprojektowana specjalna przestrzeń na grunt. To nie są drzewa, które gdzieś tam na tarasach są posadzone, postawione w donicach. To już jest struktura budynku, jego konstrukcja, która zakłada wygenerowanie przestrzeni właśnie na glebę. I właśnie w ten sposób te budynki mogą rosnąć - tłumaczył architekt.

Autor: azb/gry / Źródło: TVN24 BiS, BBC

Źródło zdjęcia głównego: stefanoboeriarchitetti.net