Węgry w kieszeni Rosji. 10 mld euro pożyczki na nowe reaktory

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWęgry przyjmą 10 mld euro pożyczki od Rosji na rozwój energetyki

Parlament Węgier wyraził w poniedziałek zgodę na przyjęcie rosyjskiej pożyczki w wysokości 10 mld euro, przeznaczonej na modernizację węgierskiej energetyki atomowej.

Za opowiedziało się 110 deputowanych, przeciw było 29, 19 wstrzymało się od głosu.

Jest porozumienie

14 stycznia Moskwa i Budapeszt podpisały porozumienie o współpracy przy budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni atomowej w Paksie, na południu Węgier. Położona 100 km na południe od Budapesztu elektrownia jądrowa zaspokaja 40 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Po rozbudowie jej wydajność się podwoi. Będzie to największa inwestycja państwowa na Węgrzech po 1989 roku. Nie są znane szczegóły umowy. Kwestionuje ją jednak Komisja Europejska i wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

Rząd: pożyczka bardzo korzystna

Według węgierskiego rządu warunki zaproponowane przez Moskwę są o wiele bardziej korzystne od oferty banków, a umowa z Rosjanami pozwoli na stworzenie 10 tys. nowych miejsc pracy. Oprocentowanie pożyczki, udzielonej w euro, będzie zmienne, wyniesie od 3,95 proc. do 4,95 proc. Okres spłaty określono na 21 lat, licząc od dnia pierwszej transzy. Węgierska opozycja zwraca uwagę na niejasności wokół porozumienia, w tym wstrzymanie się od przetargu na rozbudowę elektrowni. Podkreśla też, że pożyczka zwiększy zadłużenie kraju i jeszcze bardziej uzależni Węgry od rosyjskich surowców energetycznych. Obecnie z Rosji pochodzi 80 proc. ropy naftową i 75 proc. gazu wykorzystywanych na Węgrzech.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu