Węgry przewalutują kredyty we frankach, euro i jenach. Czy staną się wzorem dla Polski?

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat350 tys. gospodarstw domowych na Węgrzech posiada kredyty w walutach obcych

Premier Węgier Viktor Orbán chce przewalutowania kredytów w frankach szwajcarskich, jenach i euro. Dzięki tej zmianie raty kredytów mają spaść o 20-25 proc. Kurs konwersji to 256 forintów (3,51 zł) za franka i 309 forintów (4,24 zł) za euro.

Problem kredytów w zagranicznych walutach dotyka około 350 tys. gospodarstw domowych na Węgrzech. 70 proc. z nich posiada kredyt we franku szwajcarskim. Od 2008 roku, Węgrzy płacą za franka o 85 proc. więcej niż w momencie zawierania umowy kredytowej.

Węgrzy po znacznym wzroście kursu franka przestali spłacać kredyty. Aż 90 tys. osób przestało regularnie spłacać raty. Całkowita wartość kredytów we frankach to 3,4 bln forintów, czyli 47,1 mld zł.

Głosowanie w piątek

Ustawa ma zostać poddana pod głosowanie w piątek. Pożyczkobiorcom ma pomóc węgierski bank centralny. Środki jakie ma zapewnić na pomoc to 9 mld euro.

Taki zabieg ma sprawić, że Węgry będą miały wyższy wzrost gospodarczy. Konwersja nie jest obowiązkowa. W zeszłym roku rząd Orbána próbował zdelegalizować kredyty walutowe.

Autor: ppkwoj / Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia