Węgry: Obniżenie ratingu to "finansowy atak"

Najnowsze

sxc.huBudapeszt nie zgadza się z oceną agencji

Obniżenie wiarygodności kredytowej Węgier przez agencję ratingową Moody's jest nieuzasadnione, uważa rząd w Budapeszcie nazywając działania agencji "finansowym atakiem".

"Ponieważ ocena Moody's nie ma żadnych realnych podstaw, rząd węgierski może ją interpretować tylko jako część spekulacyjnego ataku" - napisano w komunikacie resortu gospodarki.

Według węgierskiego rządu, obniżenie ratingu jest bezpodstawne, ponieważ przez minione półtora roku gospodarka Węgier "w większości dziedzin rozwijała się w korzystnym kierunku, mimo wszelkich trudności zewnętrznych". Budapeszt zapewnia, że w tym roku Węgrom uda się, po raz pierwszy od czasu wejścia do UE, obniżyć deficyt budżetowy do poziomu poniżej 3 proc. PKB.

Obserwowany ostatnio znaczny spadek kursu forinta ministerstwo gospodarki również uznało za "spekulacyjny atak na Węgry"

Agencja Moody's poinformowała w czwartek, że obniżyła rating węgierskich obligacji z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu inwestycji spekulacyjnych, z negatywną perspektywą. Negatywna perspektywa oznacza, że Węgrom grozi w niedalekiej przyszłości dalsza obniżka ratingu. Agencja Moody's uznała, że Węgry mogą mieć trudności z redukcją deficytu budżetowego i długu publicznego.

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła, że zaczeka ze swoją nową oceną Węgier na zawarcie porozumienia Budapesztu z UE i MFW.

Ratowanie Węgier

Węgry były pierwszym krajem UE, który skorzystał z pomocy międzynarodowej. W 2008 r. kraj uratowały przed bankructwem kredyty w wysokości 20 mld euro przyznane przez MFW, Bank Światowy i Unię Europejską. Jednak wobec wciąż pogarszającej się sytuacji, Budapeszt ustąpił pod presją rynków finansowych i 17 listopada zwrócił się do MFW i UE o zawarcie nowego porozumienia o warunkach spłaty udzielonych kredytów.

Zdaniem Moody's, Węgry są szczególnie narażone na negatywne skutki drugiej fali europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Jako główne przyczyny tego zagrożenia wskazano "wysoki stopień zadłużenia kraju, jego duże uzależnienie od inwestycji zagranicznych i duże potrzeby w dziedzinie finansowania".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu