Węgry – najlepsze w Europie do kupna nieruchomości. Polska 11.

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW tym roku najlepiej inwestować na rynku nieruchomości w Budapeszcie

Najlepszy kraj do kupna nieruchomości w Europie to Węgry – uważa prestiżowy portal Global Property Guide. Na Węgrzech najszybciej można zarobić na nieruchomości i ponieść najniższe koszty podczas transakcji, poza tym prawo sprzyja robieniu inwestycji. Polska uplasowała się na 11. miejscu. Doceniono w naszym kraju silną gospodarkę, ale za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek.

Czołówkę rankingu portalu Global Property Guide okupują głównie nowi członkowie Unii Europejskiej i kraje, które wkrótce do niej wstąpią. Bo członkostwo w UE ożywia rynek - tłumaczą autorzy zestawienia najlepszych miejsc do inwestowania na rynku nieruchomości na Starym Kontynencie.

Badania wykazały, że w ciągu roku przed przystąpieniem do wspólnoty w Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Polsce i Słowenii ceny nieruchomości wzrosły średnio o 11 procent. Na dodatkowe 21 proc. zysku mógł liczyć inwestor, który pozostał właścicielem nieruchomości w kolejnym roku. W efekcie kupując mieszkanie na rok przed akcesją i posiadając je przez dwa lata można było liczyć na wzrost jego wartości o około 15 proc. rocznie.

Budapeszt górą

Najlepszy interes obecnie można zrobić na Węgrzech. Według Global Property Guide, kupując mieszkanie w Budapeszcie poniesiemy najniższe koszty transakcji, a prawo będzie nam sprzyjać, nie zapłacimy też zbyt wysokiego podatku dochodowego. Te same zalety zauważono w Macedonii (drugie miejsce), ale minus inwestowania w Skopje to poważne ograniczenia własności.

Choć termin wejścia Turcji do Unii wciąż nie jest znany, Istambuł znalazł się w czołówce rankingu – na miejscu 4. Doceniono przede wszystkim szybki wzrost gospodarczy w kraju oraz preferencyjne warunki inwestycji w ciągu najbliższego roku.

Tuż za Turcją znalazła się coraz modniejsza w świecie Chorwacja. Portal uznał, że niskie stawki podatku, a przede wszystkim rozwijający się rynek turystyczny (bo coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża tam na wakacje) dają Zagrzebowi wysokie 5. miejsce.

Trzeba też mieć na uwadze, że rozszerzenie wspólnoty o Chorwację planowane jest na lipiec 2013 roku i zapewne tym razem akcesja również pozwoli zarobić na rynku nieruchomości.

Warszawa lepsza od Paryża, Monako na końcu

Ci, którzy liczą na to, że zakup nieruchomości w Chorwacji będzie znacznie tańszy niż w Polsce, rozczarują się. Poziom cen jest porównywalny z polskim, np. w Zagrzebiu w pierwszym miesiącu tego roku przeciętna cena ofertowa mieszkania wyniosła 7,1 tys. zł za m kw. Dla porównania w Warszawie jest to obecnie 8,8 tys. zł za m kw.

Jednak Polska przegrała z Chorwacją - na liście znalazła się sześć miejsc dalej. Bo choć doceniono silną gospodarkę, za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek. Na "nie" przemawiają też zbyt niskie zyski z wynajmu mieszkania i zbyt duża samowolka najemców.

Mimo tych minusów Warszawa pozostawiła za sobą daleko w tyle takich gigantów, jak Paryż, Moskwa, Zurych, Londyn i Monako. W tych stolicach możemy spodziewać się po prostu najniższych zysków w najkrótszym czasie.

am/tr/k
Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu