Węgiel potrafi wyjść na plus

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24JSW chce w przyszłym roku zadebiutowac na warszawskiej giełdzie

Po trzech kwartałach tego roku wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła 741 mln zł zysku netto, wobec 437 mln zł straty w tym samym czasie rok temu - podała w piątek JSW.

- Wynika to zarówno z˙wyższej sprzedaży węgla, zdecydowanie wyższych cen tego surowca, jak i utrzymania reżimu kosztowego - powiedziała rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer, przypominając, że ubiegły rok był kryzysowy na rynku stali i koksu - drastycznie spadła sprzedaż i ceny węgla koksowego.

Na węglu też można zarabiać

Po dziewięciu miesiącach tego roku JSW wypracowała 1,1 mld zł zysku brutto, który po odliczeniu 223 mln zł podatku dochodowego i 137˙mln zł obowiązkowej wpłaty z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, wyniósł 741˙mln zł netto.

Od początku roku do końca września JSW sprzedała 9,9 mln ton węgla - o ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przychody z jego sprzedaży osiągnęły 4,5 mld zł i były wyższe od uzyskanych w poprzednim, wyjątkowo trudnym dla firmy roku, aż o 81 proc.

Zysk stopnieje do końca roku

- Mimo doskonałych prognoz na czwarty kwartał, zysk na koniec roku może ulec znacznemu pogorszeniu wobec wyniku po trzech kwartałach ze względu na konieczność wprowadzenia wyższych niż w ubiegłym roku rezerw, wynikających z ustawy o rachunkowości, oraz wprowadzenia międzynarodowych standardów rachunkowości - zastrzegła rzeczniczka JSW.

Ubiegły rok JSW zamknęła stratą w wysokości 340 mln zł. W tym roku znowu notuje najlepsze w polskim górnictwie węglowym wyniki. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na giełdzie, z zachowaniem kontrolnego pakietu akcji przez Skarb Państwa.

JSW skupia sześć kopalń, zatrudniających łącznie ponad 22,4 tys. pracowników. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zatrudnienie zmniejszyło się o 81 osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24