Weekend w TVN24 Biznes i Świat: rocznica Monte Cassino, skarby z zatopionych okrętów i ciekawe dokumenty

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWeekend w TVN24 Biznes i Świat

Sytuacja na Ukrainie, rocznica bitwy pod Monte Cassino, festiwal w Cannes i śmiałe plany NASA, która przygotowuje się do wiercenia w asteroidach - to tylko część tematów, którymi zajmiemy się w ten weekend w TVN24 Biznes i Świat. Oprócz tego nie zabraknie tradycyjnie ciekawych dokumentów, wyselekcjonowanych przez Ewę Ewart.

Na Ukrainie odwiedzimy Charków - gdzie obędzie się druga tura rozmów Okrągłego Stołu. Wśród uczestników - pełne spektrum polityczne i religijne - z wyjątkiem przedstawicieli separatystów. Oni - nie chcą rozmawiać i grożą ukraińskim oddziałom.

Sytuację na wschodzie Ukrainy będą relacjonować specjalni wysłannicy TVN24: z Doniecka Tomasz Mildyn, a z Kijowa Michał Tracz. Reakcje Rosji przekaże z Moskwy Aleksander Przybylski.

70. rocznica bitwy pod Monte Cassino

70 lat po bitwie o Monte Cassino będziemy we Włoszech, gdzie odbędą się oficjalne rocznicowe obchody z udziałem weteranów i premiera. Pokażemy też Państwu unikatowe, dokumentalne zdjęcia ze szturmu na klasztorne wzgórze. Porozmawiamy o znaczeniu bitwy, nadziejach generała Andersa i trudnościach, jakie żołnierzom II Korpusu fundował PRL. Naszymi gościem będzie w niedzielę Jan Szkudliński z Muzeum II Wojny Światowej.

Kto do Brukseli?

W niedzielę - prawicowy szturm na Europarlament. Farage, LePen - czy eurosceptycy w unijnych strukturach spróbują rozsadzić Unię od środka? Spytamy Piotra Wawrzyka z Instytutu Europeistyki UW.

Festiwal w Cannes i prawo o bycie zapomnianym przez wyszukiwarkę Google

Nie ma prawdziwego festiwalu bez skandali. W Cannes już wybuchł skandal. Książęca rodzina z Monako zbojkotowała festiwal. Chodzi im o film „Grace księżna Monako”, który miał premierę w pierwszym dniu filmowego święta. W niedzielę o 14:35 razem z Państwem odwiedzimy Cannes, a o filmowym konkursie opowie w naszym studiu Jakub Popielecki z portalu Filmweb.pl

Wcześniej, w południe - rewolucyjna proteza. Precyzyjnie oddaje ruchy palców, pozwala czuć i kontrolować ruchy za pomocą... myśli. Wkrótce trafi na rynek. Biocybernetyka prof. Ryszarda Tadeusiewicza spytamy, jak robotyka, sztuczne kończyny i zmysły pomagają ludziom? I czemu słowo "cyborg" nie musi kojarzyć się źle?

Porozmawiamy też o prawie do bycia... zapomnianym. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał firmie Google usuwanie z wyników wyszukiwania informacji na indywidualne żądanie. Czy informację, która raz trafiła do Sieci, można stamtąd usunąć? Co wiedzą o nas internetowi giganci? Spytamy Katarzynę Szymielewicz z fundacji Panoptykon oraz specjalistę w dziedzinie mediów społecznościowych Artura Kurasińskiego.

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat

Weekend w TVN24 Biznes i Świat to również ciekawe dokumenty w cyklu "Ewa Ewart Poleca".

W niedzielę o 16:15 pokażemy, jak doszło do władzy egipskie Bractwo Muzułmańskie. Po obaleniu Hosniego Mubaraka dało nadzieję milionom Egipcjan. Niecałe trzy lata później - zostało zdziesiątkowane, jego lider Mohammed Mursi siedzi w więzieniu, a członkowie dostają wyroki śmierci... Kraj od rewolucji do rewolucji - w dokumencie "Kryzys egipski"

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, TVN24, NASA