Weekend w TVN24 Biznes i Świat: najnowsze informacje z Ukrainy, chińscy hakerzy i ciekawe dokumenty

Najnowsze

Aktualizacja:
Prezydent Rosji Wałdimir Putin zapewnia, że Rosja będzie współpracować z władzami wybranymi na Ukrainie w niedzielę

W ten weekend TVN24 Biznes i Świat, najnowsze informacje z Ukrainy, Bałkany zmagające się z powodzią, stan wojenny w Tajlandii oraz dokument z cyklu „Ewa Ewart poleca” o kobietach, które zdradziły mafię.

W TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów. Raporty z Kijowa i Doniecka od wysłanników TVN24 Tomasza Kanika i Łukasza Gonciarskiego. Z kolei stanowisko Rosji – w relacjach z Moskwy przekaże Rafał Poniatowski.

O coraz częstszych akcjach separatystów, o powyborczych scenariuszach rozmawialiśmy z ukraińskim dziennikarzem Polskiego Radia i Dzień Dobry TVN Żenią Klimakinem oraz Pawłem Kazaneckim ze Wschodnioeuropejskiego centrum Demokratycznego.

O tym, jaką przyszłość Ukrainy kreśli Moskwa opowiedział prof. Mikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego. A o 17:40 rozwój wydarzeń przeanalizuje dla nas dyplomata, dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.

Na wschodzie Ukrainy wiele komisji jest blokowanych przez separatystów

Powódź na Bałkanach, stan wojenny w Tajlandiii i chińscy hakerzy

Będziemy też na Bałkanach. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i miliardy euro strat po największych od lat powodziach. Jak pomagać poszkodowanym – opowiedzieli szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska oraz Serb mieszkający w Polsce, Bojan Veljković. Wcześniej połączyliśmy się z Bośnią. Powódź nie oszczędziła tam siedziby polskiego kontyngentu wojskowego. A jedna z miejscowości w ciągu 20 minut zamieniła się w nowe pole minowe. Tyle wystarczyło, by woda naniosła tam ładunki wymyte z ziemi. O życiu wśród min, zalanych domów i pomocy ofiarom opowiedział mjr Tomasz Kosiński, dowódca zespołu łącznikowo-obserwacyjnego EUFOR/MTT.

Raport z Bangkoku

Prosto z Bangkoku raport o tym, jak żyje się w stanie wojennym. Tajlandzka armia ogłosiła zamach stanu, przejęła władzę i wprowadziła godzinę policyjną. Najświeższe informacje ze stolicy kraju przekazał mieszkający tam polski dziennikarz Jan Mróz. A o tym, jak długo Tajlandią będzie rządzić armia, co to oznacza dla kraju i odwiedzających go turystów, zapytamy dyrektora centrum Studiów Polska – Azja Sergiusza Prokurata. Sprawdziliśmy, kogo szpiegują chińscy hakerzy. Waszyngton po nazwisku wymienia podglądaczy, którzy węszyli w danych amerykańskich firm. Pekin zaprzecza. Jakie informacje można wykraść z cudzych komputerów? Jak wygląda współczesne szpiegostwo przemysłowe – opowiedział Piotr Niemczyk, były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa.

Dokumenty wybrane przez Ewę Ewart

Oprócz tych tematów – ciekawe dokumenty, a wśród nich premiera w cyklu „Ewa Ewart poleca”. W sobotę "Kobiety, które zdradziły mafię". Zerwały zmowę milczenia obowiązującą w mafii i podjęły współpracę z policją. Ich zeznania, wbrew zakazom rodziny, zadały poważny cios przestępczości zorganizowanej w Kalabrii. Ale za odwagę zapłaciły wysoką cenę…

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat