Weekend w TVN24 Biznes i Świat: misja kosmiczna i wyścig zbrojeń

Najnowsze

TVN24/EPA/ESANa weekend w TVN24 Biznes i Świat zaprasza Michał Sznajder

W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o misji lądownika, który wylądował na powierzchni komety. Ekspertów zapytamy też o wyścig zbrojeń, w którym Chiny doganiają inne światowe potęgi. W programie także Ku Klux Klan, która otwiera się na mniejszości. Zaprasza Michał Sznajder.

Po raz pierwszy w historii wystrzelony z Ziemi lądownik osiadł na powierzchni komety. Jakie odkrycia przyniesie misja Rosetty? Czy potwierdzą się teorie, wedle których woda na Ziemi pochodzi właśnie z komet? Czy takie samo pochodzenie mają związki chemiczne, z których powstało życie? O tym Michał Sznajder porozmawia w sobotę o godz. 10.30 z Karolem Wójcickim z Centrum Nauki Kopernik i TVN Turbo. O godz. 11.15 wydarzenia na świecie podsumują goście Magdaleny Ogórek. W programie "Atlas świata" będą nimi: Bianka Zalewska, dziennikarka Espreso TV, Piotr Schramm z kancelarii Gessel, Grzegorz Cydejko z "Forbesa" i Adam Szostkiewicz z "Polityki". To może być czarny koń wyścigu zbrojeń. Chiny, które długo nie ujawniały stanu swojej armii, zdecydowały się pochwalić nowym niewykrywalnym dla radarów myśliwcem. Prezentacja miała miejsce, kiedy w Chinach przebywał Barack Obama biorący udział w szczycie APEC. Ale część ekspertów twierdzi, że technologie użyte w chińskiej maszynie wykradziono Amerykanom.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa drona w technologii stealth. Strącony przez Irańczyków został przez nich twórczo zmodyfikowany. Teheran twierdzi, że jest lepszy niż oryginał. Czyżby? Właśnie o tym w samo południe porozmawiamy z Wojciechem Łuczakiem, wydawcą magazynu "Raport WTO".

Duży kłopot

O godz. 13.20 Michał Sznajder porozmawia o Indiach z prof. Joanną Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Co najmniej 11 kobiet zmarło po przymusowej sterylizacji w Indiach. Mieszkańcy żądają ukarania lekarzy, ale władze nie zamierzają zmieniać swojej polityki. Krajowy program promuje sterylizację jako sposób walki z nadmiernym przyrostem naturalnym. Za poddanie się zabiegowi, kobiety otrzymują po 2 euro. Ale często sterylizacja okazuje się przymusem, a nie wyborem, a zabiegi przeprowadzane są w opłakanych warunkach. Z kolei o godz. 17.15 przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych. Ku Klux Klan otwiera się na mniejszości. Geje, Żydzi, Latynosi, Afroamerykanie, wszyscy są mile widziani, jeśli tylko podzielają klanowe wartości. Byłoby śmiesznie, gdyby nie straszna przeszłość organizacji. Odpowiada ona za rasistowskie pogromy, zabójstwa i wieloletnią dyskryminację Afroamerykanów. Czym jest teraz?

Prawa w rękach

Także w sobotę o godz. 18.00 gościem Michała Sznajdera będzie Stanisław Cichocki z Instytutu Ekonomicznego NBP. Zapytamy go, czy może lepiej jednak skusić się na konkretny fach? Miliarder i były burmistrz Nowego Jorku przekonuje, że lepiej być na przykład hydraulikiem niż studiować. Bo zamiast zadłużać się, by opłacić drogie studia, można od razu zarabiać. O dziwo, to może być prawda. W USA śmieciarz zarobi w pierwszym roku 60 tysięcy dolarów, a na przykład początkujący pracownik branży PR tylko 20 tysięcy. Na ile realne są te wyliczenia? I czy takie rady można zastosować w polskich realiach?

Niedziela

W niedzielę o godz. 11.00 w TVN24 Biznes i Świat szczyt niestosowności na szczycie APEC. Władimir Putin okrywa pledem chińską pierwszą damę, a lokalne media cenzurują szarmancki gest rosyjskiego przywódcy. Putin klepie w ramię Baracka Obamę, ten unika takiego kontaktu. Co w języku protokołu dyplomatycznego oznaczają te i podobne gesty? Jak zachować się na wielkich, międzynarodowych imprezach? Czy politycy mają prawo się zapomnieć i odejść na chwilę od instrukcji protokołu? Gościem Michała Sznajdera będzie ambasador Jan Wojciech Piekarski.

Lądownik FILE stracił swą moc i przeszedł w stan uśpienia. Taką informację podali w nocy naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Urządzenie, które wylądowało - nie bez problemów - na komecie, nie może produkować wystarczających ilości prądu.

Więcej na ten temat w niedzielę o godz. 11:00. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Andrzej Olchawa, polski analityk danych pracujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w centrum kontroli misji Rosetta w Darmstadt.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/EPA/ESA