Weekend w TVN24 Biznes i Świat: kosmiczne katastrofy, sprawa Polańskiego i Ukraina

Najnowsze

Na weekend w TVN24 BiŚ zaprasza Michał Sznajder

W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o tym, czy dwie kosmiczne katastrofy, do których doszło w tym tygodniu, zaważą na udziale sektora prywatnego w podboju przestrzeni kosmicznej. Zapytamy o sprawę Romana Polańskiego, pokażemy też, jak na świecie czci się pamięć zmarłych. Zaprasza Michał Sznajder.

Sobota

Po katastrofie statku Virgin Galactic i wcześniejszym, nieudanym starcie rakiety Antares będziemy pytać, czy prywatne firmy próbujące podbić kosmos prześladuje pech? W sobotę o 10:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z prof. Tadeuszem Uhlem z krakowskiej AGH.

O 11:00 o wielkich pieniądzach związanych z kosmicznym biznesem opowie Kinga Kolasa-Sokołowska, specjalistka prawa lotniczego i kosmicznego z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill. Dziesiątki osób wpłaciło firmie Virgin Galactic ogromne kwoty w nadziei na lot na krawędź kosmosu. Czy projekt Richarda Bransona czeka finansowe fiasko?

Podsumowanie tygodnia

O 11:15 Atlas Świata – Magdalena Ogórek i jej goście wezmą pod lupę najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. O rosyjskim lotnictwie stawiającym NATO na baczność, o amerykańskim polowaniu na Romana Polańskiego i o tym, czemu islamiści boją się kobiety z karabinem – porozmawiają dr Katarzyna Górak-Sosnowska, ks. Kazimierz Sowa, dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz i dr Łukasz Jasina. O 12:00 pokażemy, jak na świecie czci się pamięć zmarłych. Różne kraje, różne religie, różne tradycje w rozmowie z podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem. Z kolei o 13:20 weźmiemy pod lupę europejską układankę Donalda Tuska. Przyszły przewodniczący Rady Europejskiej kompletuje skład gabinetu i urządza się w Brukseli. Jak będzie sobie radził na nowym stanowisku? Gościem Michała Sznajdera będzie europeista, dr Robert Zmiejko z SGH. O 13:35 – prawna analiza sprawy Romana Polańskiego. Reżyser może być spokojny, polski wymiar sprawiedliwości nie uwzględnił wniosku Amerykanów. Ci – od ponad trzydziestu lat widzieliby Polańskiego za kratkami. Jakie są na to szanse – opowie specjalista ds. prawa międzynawowego mec. Piotr Schramm.

Rosyjski punkt widzenia

Wojna na Ukrainie, napięcie na linii Moskwa-NATO, nawet organizacja sportowych imprez - rosyjska ocena tych zagadnień różni się od zachodniej optyki. Ale Moskwa pilnie pracuje nad tym, by różnice zmniejszyć i by narzucić swoją narrację. W arsenale środków - własne, obcojęzyczne kanały informacyjne, portale internetowe, życzliwi dziennikarze i sztab internautów, którzy - często za pieniądze - zapełniają sieć tekstami popierającymi rosyjską politykę. Jak Rosja narzuca swój punkt widzenia – opowie Kazimierz Wóycicki ze Studium europy Wschodniej UW, komentator TVN24 Biznes i Świat.

Niedziela

W niedzielę w samo południe pokażemy zdjęcia rosyjskich myśliwców i bombowców nad Europą. Maszyny przechwycone przez siły NATO mogły stwarzać zagrożenie dla ruchu lotniczego. Działania Rosji osiągnęły niespotykaną skalę – co to oznacza – opowie Wojciech Łuczak, wydawca magazynu „Raport: wojsko, Technika, Obronność” O 14:35 Michał Sznajder porozmawia z dr. Wojciechem Szewką o kurdyjskich bojownikach idących na odsiecz Kobane. W szóstym tygodniu oblężenia Ankara zgodziła się na przejazd oddziałów walczących z islamistami. Czy walka o Kobane i wolną od radykałów granicę z NATO – może się udać? Mundial w Rosji się odbędzie. Prezes FIFA odwiedza Putina i nie chce słyszeć o bojkocie. Pytany o konflikt na Ukrainie działacz stwierdza nawet, że oba kraje w mundialowej grupie raczej się nie spotkają. Igrzyska Olimpijskie, Formuła 1, Piłka Nożna - czy sport stał się zakładnikiem wielkich pieniędzy i polityki? Porozmawiamy o tym z Marcinem Pawłowskim z portalu tvn24.pl. O rozwiązanej zagadce zniknięcia Kim Dzong Una opowie Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja. Według południowokoreańskich szpiegów, przywódca z Pjongjangu przeszedł operację usunięcia torbieli na prawej kostce. Kim znów pojawia się publicznie. I nikną nadzieje na zmianę polityki Korei Północnej. W niedzielę będziemy też bacznie obserwować wydarzenia na wschodzie Ukrainy. Prorosyjscy separatyści organizują tam swoje wybory w obwodach donieckim i ługańskim. Jeśli Rosja je uzna, Unia może zareagować wprowadzeniem kolejnych sankcji. Co pseudowybory oznaczają dla Donbasu – opowie Olga Popowycz, ukraińska historyczka i analityczka polityczna.

OPRÓCZ TEGO OCZYWIŚCIE CIEKAWE FILMY DOKUMENTALNE

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat