Weekend w TVN24 Biznes i Świat: afery podsłuchowe i tanie wakacje

Najnowsze

Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W weekend w TVN24 Biznes i Świat przedstawiliśmy afery podsłuchowe, które wstrząsnęły światem polityki. Śledziliśmy też rozwój wydarzeń na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Podpowiedzieliśmy, gdzie tanio jechać na wakacje i jak chronić nasz komputer przed wyciekiem danych.

W sobotę w TVN24 Biznes i Świat opowiedzieliśmy o największych aferach podsłuchowych i o mediach, które je ujawniły. Cofnęliśmy się m. in. do lat 60. do Niemiec i przypomnimy aferę Der Spiegla, która z dzisiejszej perspektywy uznawana jest za wzmocnienie wolności prasy w Niemczech. Przybliżyliśmy też aferę Watergate, która doprowadziła do rezygnacji ze stanowiska prezydenta USA Richarda Nixona. O największych skandalach podsłuchowych w sobotę rozmawialiśmy z Markiem Magierowskim z tygodnika "Do Rzeczy" oraz z Michałem Jaranowskim, korespondentem Deutsche Welle.

Ukraina w ogniu

Choć ukraińskie siły antyterrorystyczne uszczelniają granicę, by separatyści nie otrzymywali broni z Rosji na wschodzie wciąż toczą się krwawe walki. Tylko w ostatnim miesiącu zginęło w nich co najmniej 350 osób, w tym 250 cywilów. Jak długo mogą trwać niepokoje na wschodzie i czy nowemu prezydentowi uda się zjednoczyć kraj? O tym rozmawialiśmy w sobotę z komentatorem TVN24 Biznes i Świat Markiem Ostrowskim i Łukaszem Jasiną z Kultury Liberalnej, a w niedzielę z Ryszardem Żółtanieckim z Collegium Civitas.

Terror w Iraku

Stany Zjednoczone będą pomagać Irakowi. Wyślą tam 300 swoich doradców wojskowych by wspomóc rząd w walce z dżihadystami. Bojownicy z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu prowadzą ofensywę na szeroką skalę i wciąż kontrolują znaczne obszary na północy Iraku. Czym jest, skąd się wywodzi i jakie cele ma ta organizacja terrorystyczna? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć w niedzielę Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Wakacyjne kierunki

Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowiliśmy się również jak zaplanować finanse podczas urlopu. Czy lepiej płacić kartą czy gotówką? Co zrobić jeśli zgubimy kartę? Czy walutę lepiej wymienić w polskim kantorze czy za granicą. Wszelkie wątpliwości rozwiał Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej.

Cud natury w niebezpieczeństwie

W niedzielę opowiedzieliśmy też o problemach Wielkiej Rafy Koralowej, która może zostać bezpowrotnie zniszczona. W odległości ok. 50 km na północ od wyspy Whitsunday w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej ma powstać port węglowy. Gościem TVN24 Biznes i Świat była Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Po godz. 12.00 podpowiedzieliśmy, jak chronić nasze dane przed wyciekiem z komputera. Naszym gościem była Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat