Wdowy na utrzymaniu ZUS

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Renty dla wdów kosztują ZUS 6 mln zł

Renty rodzinne nie trafiają do osieroconych dzieci, ale do osób, które mogą pracować. Kosztuje to podatników 6 mld zł rocznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

ZUS przyznaje bezterminowo renty rodzinne 50-letnim wdowom czy wdowcom. Jak wynika z danych przygotowanych przez ZUS dla "DGP", zdecydowana większość rent rodzinnych nie trafia do dzieci ubezpieczonych, ale do owdowiałych małżonków.

Obecnie ZUS wypłaca renty rodzinne rodzinne 1,27 mln osobom. Spośród nich aż 1,042 mln to osoby, które mają 50 lat i więcej. Kosztuje to podatników 6 mld zł rocznie.

- System rentowy ZUS jest niewydolny i wymaga pilnych zmian – alarmują pracodawcy.

Zakład wydaje już na renty rodzinne więcej niż na renty z tytułu niezdolności do pracy. Pierwsze kosztowały nas w sierpniu tego roku aż 1,97 mld zł, drugie – 1,56 mld zł.

Hojny system skutecznie dezaktywuje osoby, które mogą pracować. Dlatego pracodawcy domagają się zaostrzenia zasad przyznawania tych świadczeń, tak aby nie otrzymywały ich osoby, które mogą pracować. Swoje propozycje PKPP Lewiatan zawarł w białej księdze, opisującej 35 spraw, którymi powinien się zająć nowy rząd.

"Niech korzystają z pomocy społecznej"

Pracodawcy proponują podniesienie wieku uprawniającego do renty po śmierci małżonka do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie uległyby zmianie tylko zasady wypłaty i przyznawania renty rodzinnej dla dzieci.

Ich zdaniem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie stać na obecny system. Tym bardziej że w latach 2013 – 2017 na wypłatę rent zabraknie 80,65 mld zł.

- Nie może być dalej tak, aby wdowy i wdowcy, którzy ukończyli 50 lat, na koszt wszystkich podatników otrzymywali świadczenia, mimo że mogą pracować – mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak z SGH, byłej wiceminister pracy i polityki społecznej, współmałżonkowie nie powinni mieć możliwości otrzymywania świadczeń po osobie zmarłej.

– Jeśli wdowa znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej, może skorzystać z systemu pomocy społecznej – tłumaczy Chłoń-Domińczak.

Obecnie małżonkom osób zmarłych często opłaca się rezygnować z własnego świadczenia, aby pobierać rentę po mężu lub żonie. Otrzymują wtedy zwykle 85 proc. renty zmarłego.

mac/fac

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24