Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli także w 2008 r.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPlatforma Obywatelska po wyborach może rządzić samodzielnie

Nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub nabędą prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli skorzystać z niego także w roku przyszłym i następnych latach - zdecydował we wtorek Sejm, nowelizując Kartę Nauczyciela.

Za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji Karty głosowało 384 posłów, jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.

Mimo takiej jednomyślności sejmowa debata o nowelizacji podzieliła posłów. - Dzięki nowelizacji ustrzeżemy się przed nadmiernym odchodzeniem w tym roku nauczycieli na emerytury - tłumaczyła Elżbieta Witek z PiS.

Jej entuzjazm chłodzili jednak posłowie opozycji. - Wszystko byłoby dobrze, ale jest to projekt nowelizacji ustawy zgłoszony o kilka miesięcy za późno - stwierdziła Urszula Augustyn z PO. Przypomniała też, że jeszcze pod koniec kwietnia resort edukacji podawał, że nauczyciele, którzy w tym roku nabyli prawa do wcześniejszych emerytur i chcą z nich skorzystać, muszą to zrobić do końca maja. - Część nauczycieli, która posłuchała wtedy rządu może teraz czuć się oszukana - powiedziała Augustyn. Narzekali też posłowie PSL i SLD. - To bardzo ważna nowelizacja, bardzo oczekiwana przez środowisko. Cóż stało jednak na przeszkodzie by zająć się sprawą w marcu - pytał przedstawiciel ludowców Tadeusz Sławecki. Na opieszałość rządu zwracał także uwagę Sylwester Pawłowski z Sojuszu. - Będziemy głosować za projektem. Nie mamy wyjścia, lepiej bowiem późno niż wcale - zaznaczył.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja. Zgodnie z nowym projektem, z Karty wykreślony zostanie warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 r.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimą tego roku deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli.

Posłowie przyjęli także poprawkę klubu PO do projektu. Zgonie z nią nauczyciele, którzy rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy, będą mogli w terminie 14 dni od wejścia w życie nowelizacji złożyć pracodawcy oświadczenie o woli powrotu na dotychczasowe stanowisko. Dyrektorzy szkół mają nawiązać z takimi nauczycielami stosunek pracy na poprzednich zasadach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl