Wchodzą, a jakby nie wchodzili

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPACo chciał powiedzieć Władimir Putin? (n/z na spotkaniu z prezydentem Chin w Nowym Ogariowie pod Moskwą w środę)

Rosja, Kazachstan i Białoruś nie poinformowały Światowej Organizacji Handlu (WTO) o swoich planach wycofania indywidualnych zgłoszeń do tej organizacji i wstąpienia do niej jako wspólny obszar celny - powiedział w Genewie przedstawiciel WTO.

Dyplomata, który wcześniej rozmawiał z przedstawicielami Rosji i Kazachstanu, powiedział, że kraje te oraz Białoruś nie zamierzają obecnie wycofywać indywidualnych zgłoszeń do WTO.

9 czerwca premier Władimir Putin poinformował, że Rosja, Białoruś i Kazachstan zamierzają przystąpić do WTO jako wspólny obszar celny. Unia Celna Rosji, Kazachstanu i Białorusi ma działać od 1 stycznia 2010 roku, a wszystkie procedury mają zostać zakończone do 30 czerwca 2011 roku.

Oświadczenie Putina pojawiło się pomimo wyrażnych napięć pomiędzy Moskwą a Mińskiem, nazywanych już przez media "wojną mleczną". Na początku czerwca Rosja wprowadziła zakaz importu mleka i jego przetworów z Białorusi. Motywem było rzekome niedotrzymywanie rosyjskich standardów sanitarnych. Wobec niepowodzenia negocjacji we wtorek 15 czerwca Białoruś zapowiedziała wprowadzenie kontroli celnych na drogach po swojej stronie granicy. Dotąd takich kontroli nie było.

Rosja negocjuje członkostwo w WTO od 1993 roku. 4. czerwca Moskwa porozumiała się z Unią Europejską co do tego, Rosja wejdzie do WTO przed końcem 2009 roku. Oświadczenie premiera Putina z 9 czerwca odczytywano także jako sposób pokazania Brukseli, że Moskwie przestaje zależeć na zrealizowaniu tego uzgodnienia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA