Warszawski parkiet pierwszy w Europie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plGPW na topie

Warszawska GPW zajęła w drugim kwartale tego roku pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Od kwietnia do czerwca na naszym parkiecie zadebiutowało 55 spółek, w tym 13 na rynku głównym i 42 na NewConnect. Dla porównania, w drugim kwartale 2010 r. na warszawskim rynku przeprowadzono łącznie 25 ofert publicznych.

Jak podkreślił Tomasz Konieczny z PwC, "na europejskich giełdach nadal odczuwa się niepokój związany z sytuacją gospodarczą niektórych krajów, w tym Grecji, co znajduje wyraz w rosnącej liczbie doniesień o odkładaniu planów ofert publicznych".

Z raportu PwC wynika, że pod względem wartości ofert w drugim kwartale 2011 r. liderem był Londyn - oferty stanowiły tam 77 proc. łącznej wartości wszystkich ofert w Europie w tym okresie. "Dobra koniunktura na rynku surowców wsparła IPO (ofertę publiczną) Glencore, spółki zajmującej się obrotem surowcami naturalnymi, oraz Vallares, spółki inwestycyjnej z branży ropy naftowej i gazu. Te dwie londyńskie oferty stanowiły razem ponad 8 mld euro" - podkreślono w komunikacie PwC.

Na drugim miejscu znalazła się niemiecka giełda Deutsche Boerse - wartość ofert wyniosła 959 mln euro. Trzecie miejsce przypadło rynkowi warszawskiemu. Łączna wartość ofert przeprowadzonych na GPW od kwietnia do czerwca tego roku to 600 mln euro. Dla porównania w pierwszym kwartale było to 121 mln euro.

Będzie jeszcze lepiej

Wiceprezes PwC Jacek Socha podkreślił, że GPW rozpoczyna trzeci kwartał debiutem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Liczę, że oferta JSW uplasuje się obok takich ofert jak Glencore czy Vallares, jako jedno z największych tegorocznych IPO (ofert publicznych - red.) w Europie - ocenił. Jak dodał, to powinno umocnić pozycję naszej giełdy i wspierać napływ nowego kapitału z zagranicy.

Według Sochy, o ile klimat inwestycyjny na światowych rynkach nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, to należy spodziewać się, że jeszcze większa liczba polskich i zagranicznych emitentów będzie chciała przeprowadzić oferty publiczne na GPW w drugiej połowie roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl