Warszawska giełda żyje wynikami

Najnowsze

TVN24.plNa warszawskiej giełdzie sezon wyników w pełni

Sezon kwartalnych wyników spółek notowanych na GPW w całej pełni. Dziś swoje dane publikują dwa duże banki, ubezpieczeniowy potentat oraz górnicy. O ile branża finansowa ma przyjemne wieści, to na wydobyciu węgla nie zarabiają, a i gazownicy zysk notują na... instrumentach finansowych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało spadek zysku operacyjnego, ale opcje podniosły mu zysk netto, i to bardziej niż oczekiwano na rynku. Analitycy oczekiwali zysku na poziomie 700 milionów złotych, tymczasem przekroczył on miliard. Dokładnie wyniósł on 1 023 mln zł., podczas gdy rok temu wynosił 995,6 mln zł.

Zysk operacyjny spadł do 1179 mln zł z 1227 mln zł rok wcześniej i był również wyższy od szacunków rynku, który zakładał wynik operacyjny na poziomie 891 mln zł.

Przychody wzrosły do 7045 mln zł z 6633 mln zł, tymczasem analitycy oczekiwali, że będzie to 7157 mln zł.

"Wzrost zysku netto spowodowany został przede wszystkim poprawą rentowności sprzedaży ropy naftowej, spadkiem pozostałych kosztów operacyjnych netto oraz wzrostem przychodów finansowych z tytułu dodatnich różnic kursowych" - napisano w komentarzu zarządu do wyników.

Na węglu nie zarobili

Mocny spadek zysku zanotowała Bogdanka. Spółka w I kwartale zarobiła tylko 36 milionów złotych, czyli o prawie 1/3 mniej, niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się spadku zysku, ale nie tak znaczącego.

Na zysku odbił się głównie prawie 20-procentowy wzrost kosztów wydobycia węgla. Zarząd spółki pisze w raporcie, że wyższe koszty to skutek drążenia o 1/5 większej liczby chodników, niż przed rokiem. Ujawnia też, że węgiel w nowo zagospodarowanych pokładach jest niższej jakości, niż w dotychczas eksploatowanych. W dodatku średnia cena sprzedanej tony węgla była niższa, niż przed rokiem. 5-procentowy wzrost wartości sprzedaży Bogdanka osiągnęła pozbywając się prawie 90 procent zapasów. prawa

PZU łaskawe dla akcjonariuszy

Już drugi dzień z rzędu dobre informacje dla akcjonariuszy ma Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA. Spółka zarobiła w I kwartale 792 miliony złotych - nieco mniej, niż przed rokiem, ale więcej, niż spodziewali się analitycy. Wczoraj zarząd PZU zarekomendował wypłatę w formie dywidendy niemal całego ubiegłorocznego zysku.

Wszystkie główne parametry biznesu PZU były w I kwartale stabilne. Składka przypisana wzrosła o 4 proc., wartość odszkodowań - czyli podstawowy koszt firm ubezpieczeniowych - był na niemal identycznym poziomie, co przed rokiem. O niemal połowę spadł natomiast zysk z działalności inwestycyjnej - czyli z lokowania na rynkach finansowych zebranej ze składek ubezpieczeniowych gotówki.

Analitycy przewidzieli zyski Pekao SA

Wyniki banku Pekao SA dokładnie w dziesiątkę oczekiwań rynku. Bank zarobił w I kwartale 648,3 milionów złotych. Analitycy pomylili się w ocenie o zaledwie 400 tysięcy złotych.

Zysk w I kwartale wzrósł i 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. O prawie tyle samo wyższe, niż przed rokiem okazały się wpływy z odsetek. O połowę wolniej rosły wpływy z prowizji, ale mają one mniejszy udział w przychodach banku Pekao SA.

Wynik odsetkowy banku w I kwartale wyniósł 1061 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1069 mln zł (w przedziale oczekiwań 1025-1100 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 6 proc. w ujęciu rocznym i jest na poziomie zbliżonym do IV kwartału 2010 roku.

Wynik z prowizji w I kwartale 2011 roku wyniósł 597,4 mln zł i był także zgodny z szacunkami rynku, który spodziewał się 594 mln zł (oczekiwania wahały się od 573 mln zł do 623 mln zł). Wynik z prowizji jest o 4 proc. wyższy niż w I kwartale 2010 roku i 3 proc. niższy niż w IV kwartale 2010 roku.

Koszty wyniosły w I kwartale 899,1 mln zł, czyli były o 3 proc. niższe niż oczekiwał rynek (922 mln zł). Koszty są na poziomie zbliżonym do I kwartału ubiegłego roku i 3 proc. niższe niż w IV kwartale 2010 roku. Wskaźnik koszty/dochody w I kwartale 2011 r. wyniósł 49 proc. i był lepszy o 2,6 pp. niż osiągnięty w I kwartale 2010 r.

Kredyt Bank zyski podwaja

Zysk netto grupy Kredyt Banku w pierwszym kwartale 2011 roku wzrósł do 134 mln zł z 60 mln rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 120 mln zł. Oczekiwania siedmiu biur maklerskich co do wyniku netto za I kwartał wahały się od 113 mln zł do 125 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w I kwartale wyniósł 285,4 mln zł i okazał się poniżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 302 mln zł (w przedziale oczekiwań 290-311 mln zł).

Wynik z prowizji w I kwartale 2011 roku wyniósł 80,1 mln zł i był także poniżej szacunków rynku, który spodziewał się 89 mln zł (oczekiwania wahały się od 84 mln zł do 95 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w pierwszym kwartale 2011 roku 11,4 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 97 mln zł.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl