Warszawska giełda powołała Instytut Analiz i Ratingu

Najnowsze

gpw.plWarszawska giełda powołała Instytut Analiz i Ratingu

Warszawska giełda powołała w piątek Instytut Analiz i Ratingu (IAiR), którego zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa krajowego rynku nieskarbowych papierów dłużnych, m.in. w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowała GPW w komunikacie.

"Powołanie Instytutu jest kontynuacją działań GPW w zakresie poprawy jakości polskiego rynku kapitałowego i wzmacniania jego roli w finansowaniu rozwoju kraju. Utworzenie niezależnej instytucji w celu uwiarygodnienia polskiego rynku kapitałowego, w szczególności monitorowania ryzyka na rynku obligacji, było jedną z najważniejszych rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego w roku 2013" - wskazano w komunikacie.

Potencjał jeszcze jest

Prezes GPW Adam Maciejewski stwierdził, że polski rynek obligacji nieskarbowych, mimo dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, wciąż ma przed sobą ogromny, przynajmniej kilkunastokrotny potencjał wzrostu. - Wzrost rynku wymaga jednocześnie lepszego systemu zarządzania ryzykiem i ochrony interesu inwestorów, czyli powszechnie stosowanego i łatwo dostępnego ratingu. To właśnie rola Instytutu Analiz i Ratingu - podkreślił szef giełdy.

W komunikacie zaznaczono, że nowo powstała agencja będzie w pierwszej kolejności skoncentrowana na rynku lokalnym, w dalszej perspektywie również na rynku środkowoeuropejskim. Dodano, że GPW wprowadzi system zachęt do uzyskiwania ratingu przez emitentów oraz nowy model rynku papierów dłużnych. "Celem IAiR ma być pokrycie ratingiem jak największej liczby emitentów i emisji nieskarbowych papierów dłużnych" - czytamy.

"Zakładamy stopniowe uzupełnienie oferty IAiR o produkty informacyjne i analityczne związane z rynkiem długu oferowane inwestorom. IAiR powinien stać się w pełni operacyjną instytucją w ciągu roku od momentu założenia. Uzyskanie dodatniej rentowności jest zakładane po trzech-czterech latach działalności" – poinformowała cytowana w komunikacie prezes IAiR Maja Goettig.

Poza Goettig w zarządzie IAiR znalazł się Błażej Lepczyński, a w skład rady nadzorczej weszli: Michał Chyczewski, Wiesław Rozłucki, Jacek Fotek, prof. Andrzej Wojtyna oraz prof. Dariusz Filar.

Maja Goettig w ostatnich latach była główną ekonomistką i strategiem ds. Europy Centralnej w KBC Securities, a wcześniej główną ekonomistką Banku BPH. Od 2011 r. jest członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gpw.pl