Warszawiacy zarabiają najwięcej. Średnio 6 tys. złotych miesięcznie

Najnowsze

sxc.huIm dalej od stolicy, tym wynagrodzenie niższe

6 tys. złotych brutto wyniosło przeciętne wynagrodzenie w Warszawie w 2013 roku. Im większa odległość od stolicy, tym niższe wynagrodzenie - wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez firmę doradczą Sedlak&Sedlak.

Na podstawie danych z OBW, Sedlak&Sedlak przygotowała zestawienie przeciętnego wynagrodzenia w Warszawie oraz jej okolicach. Dotyczy ono wszystkich branż.

Zależność jest następująca: im większa odległość od stolicy, tym niższe wynagrodzenie

Jakie pensje?

Najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenia (wszystkie dane brutto) w powiatach okołowarszawskich otrzymywały osoby pracujące w Wyszkowie (3,4 tys. zł), Sochaczewie (3452 zł) oraz w Nowym Dworze Mazowieckim (3,5 tys. zł). Ponad tysiąc złotych więcej zarabiali mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego (4,8 tys. zł) oraz Piaseczna (4864 zł).

W Ożarowie Mazowieckim przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5,7 tys. zł. To miasto, razem z Grodziskiem Mazowieckim oraz Piasecznem, znajduje się w grupie o najwyższych zarobkach.

Pod względem wysokości wynagrodzeń niezmiennie króluje Warszawa. W stolicy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2013 roku ukształtowało się na poziomie 6 tys. złotych.

Kto dogania stolicę?

- Stolica "wygrywa" zestawienie i nie prędko to się zmieni, choć inne miasta w Polsce ją gonią - mówi Magdalena Jędrzejczyk, rzeczniczka prasowa Sedlak&Sedlak.

Dla przykładu przeciętne wynagrodzenie osoby z tytułem magistra według Sedlak&Sedlak w Gdańsku wynosi 5338 zł, zaś we Wrocławiu 5300 zł.

Do warszawskich stawek wciąż im jednak daleko. Dla przykładu przeciętne wynagrodzenie w Gdańsku i Wrocławiu wynosi 4700 zł, Poznaniu - 4500 zł, Krakowie - 4400 zł, Katowicach - 4200 zł. Z OBW wynika, ze najniższe wynagrodzenia są w Białymstoku - 3300 zł.

Dominują młodzi

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń objęło wszystkie branże i ponad 600 stanowisk. Wzięło w nim udział 108 tys. internautów. Dominowały osoby młode (61 proc. uczestników miało nie więcej niż 35 lat), z wykształceniem wyższym (72,2 proc.), pracujące w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (65,2 proc.). Warto zaznaczyć, że 73,4 proc. respondentów zajmuje co najmniej specjalistyczne stanowiska, stąd wyższe przeciętne pensje niż w przypadku zestawień ogłaszanych przez GUS.

Autor: rf, msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu