Warszawa ucieka od węgla, będzie więcej eko prądu

Najnowsze


Do 2020 roku spółka PGNiG Termika chce zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 50 proc. Jednocześnie zamierza prawie o połowę ograniczyć wykorzystanie węgla, zastępując go gazem i biomasą.

O swoich planach poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.

PGNiG Termika dostarcza Warszawie 50 proc. energii elektrycznej i 70 proc. ciepła. W skład spółki wchodzą m.in. Elektrociepłownia Żerań, Elektrociepłownia Siekierki, Ciepłownia Kawęczyn i Ciepłownia Wola.

Gaz i biomasa zamiast węgla

Obecnie do produkcji energii i ciepła spółka w prawie 100 proc. wykorzystuje węgiel. Chce to jednak zmienić, zastępując go stopniowo gazem i biomasą. Planuje, że w 2021 r. węgiel będzie stanowił 55 proc. w mixie energetycznym, gaz - 35 proc., a biomasa - 10 proc.

- Dywersyfikacja paliw pozwala nam na pewne bezpieczeństwo, także finansowe. Dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla spółka chce ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Chcemy być liderem w zakresie ochrony środowiska - powiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski. Spółka obecnie zużywa rocznie ok. 3 mln ton węgla.

Wymiana urządzeń

Jak dodał, spółka zamierza też zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 50 proc., do 2020 r., poprzez wymianę używanych urządzeń do produkcji na urządzenia o wyższej sprawności. Chce również zwiększyć dostawy ciepła z jednostek kogeneracyjnych. Spodziewa się, że popyt na energie, jak i na ciepło będzie w Warszawie rósł.

Inwestycje są w toku - w 2018 r. ma ruszyć blok gazowy w elektrociepłowni Żerań (o mocy 450 MWe), a w 2015 r. blok biomasowy w elektrociepłowni Siekierki (50 MWe). Spółka planuje również budowę nowego bloku gazowego w Siekierkach, o mocy 450 MWe. Spodziewa się, że będzie on gotowy w 2022 roku. Spółka prognozuje, że do 2020 wyda na inwestycje co najmniej 4 mld zł.

Elektrociepłownia w Poznaniu

PGNiG Termika planuje także inwestować poza Warszawą - w ostatni piątek podpisała list intencyjny z H. Cegielski - Poznań w sprawie pozyskania gruntów pod budowę elektrociepłowni. Na terenie zakładów ma powstać blok gazowo-parowy o mocy 100 MW.

W 2011 r. PGNiG przejął elektrociepłownie (Żerań i Siekierki) i dwie duże ciepłownie (Wola i Kawęczyn) od spółki Vattenfall.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP