Warszawa to niezmiennie druga liga

Najnowsze

sxc.huW Warszawie najtańsi są ludzie, tanie też biura

Niezmiennie najlepiej interesy robi się w Londynie, ewentualnie w Paryżu i Frankfurcie - tak przynajmniej wynika z dorocznego raportu firmy Cushman & Wakefield "European Cities Monitor". Warszawa spadła w rankingu o jedną pozycję - na 24. miejsce, wyprzedzona przez Wiedeń i Leeds. Jeszcze bardziej spadł wyprzedzający polską stolicę przed rokiem Rzym.

Kolejność w pierwszej piątce nie zmieniła się, zamykają ją Bruksela i Barcelona. Awans z 8. miejsca na 6. zanotował Amsterdam, zaś z 9. na 7. przesunął się Berlin. Czołówka zajmuje też podobne miejsca w rankingach szczegółowych: to w Londynie jest najwyżej wykwalifikowana kadra, najlepsza telekomunikacja, czy najlepsze połączenia komunikacyjne z resztą świata.

W Warszawie z kolei można z kolei najtaniej zatrudnić wykwalifikowany personel. Po piętach depcze nam Bratysława, która jeszcze przed rokiem w ogóle nie pojawiała się w tej klasyfikacji.

Tanio, choć nie najtaniej wynajmuje się u nas powierzchnię biurową: Warszawa zajmuje 6. pozycję ex aequo z francuskim Lyonem. Taniej jest nie tylko w Leeds i Lizbonie, ale także w Berlinie, Glasgow i Birmingham.

Stolica Polski zajęła trzecią pozycję w klasyfikacji przyjazności państwa dla biznesu, gdzie oceniano politykę podatkową i zachęty finansowe. Pod tym względem wyprzedzają ją Dublin i Londyn.

Warszawa straciła pierwszą pozycję wśród miast, w których firmy planują lokalizację swych nowych placówek w następnych pięciu latach. W przypadku Warszawy planuje to 30 firm, natomiast do Moskwy wybiera się 47.

Stolica Polski znalazła się na 7. miejscu, gdy pytano firmy o cenę, które z miast najbardziej stara się poprawić swe warunki, stwarzane biznesowi. Tu na pierwszym miejscu wskazywano Berlin.

Cushman & Wakefield jest firmą doradczą, która doradza w najlepszej lokalizacji dla biznesu. Jednocześnie pośredniczy w wynajmie nieruchomości komercyjnych. W Polsce ma swój oddział.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu