Warszawa: Druga linia metra przyspiesza

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Druga linia metra jest już na papierze

Spółka Metro Warszawskie zakończyła konkurs na wykonanie projektu koncepcyjnego dla centralnego odcinka drugiej linii metra w Warszawie. W przyszłym tygodniu może zostać podpisana umowa na jego wykonanie.

Projekt koncepcyjny to okrojona wersja projektu szczegółowego. Formułuje on założenia, które będą podstawą do stworzenia projektu budowlanego oraz daje wizje aranżacji przestrzeni i rozkładu funkcjonalnego. Jego zaletą jest szybkość wykonania i niższa cena.

Jak poinformował rzecznik prasowy MW Grzegorz Żurawski, projekt koncepcyjny obejmuje wszystkie możliwe branże zaangażowane w budowę metra, np. projekty tuneli i technologii ich wykonania, sposób poprowadzenia ruchu ulicznego w trakcie budowy, dokładną lokalizację stacji, ich wystrój, technologię ułożenia torowiska itd.

Największe szanse na podpisanie tej umowy mają wybrani w tym tygodniu zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez MW na wersję uproszczoną projektu. Wygrała praca wykonana przez dwie spółki: "Metroprojekt" i "AMC-Andrzej M. Chołdzyński".

Wykonawca projektu koncepcyjnego w pełnej wersji będzie miał do 90 dni na ukończenie tej pracy, choć Żurawski nie wyklucza, że termin ten może zostać skrócony i projekt będzie gotów na początku grudnia.

Rzecznik MW podkreślił, że podpisanie umowy już w przyszłym tygodniu jest możliwe tylko w przypadku, gdy nie wpłyną do organizatora przetargu na projekt uproszczony protesty - uczestnicy przetargu mają na to czas do 25 września.

Centralny odcinek drugiej linii metra łączyć będzie Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim. Jego długość to około sześć km, a zakładany termin oddania to 2011 rok. Zbudowanych zostanie siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński oraz tunel technologiczny łączący odcinek z pierwszą linią.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24