Walutowe widełki delikatnie się kurczą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Raty kredytów walutowych trochę niższe

- W trzecim kwartale ubiegłego roku banki zaczęły nieznacznie obniżać spready walutowe, czyli różnicę miedzy ich kupnem a sprzedażą - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Eksperci uważają jednak, że obniżki są zbyt małe, by klienci spłacający kredyty walutowe mogli je istotnie odczuć.

Spread walutowy to różnica między ceną, po jakiej banki sprzedają i kupują waluty. W przypadku kredytów walutowych spread oznacza różnicę między kursem po jakim banki udzielają kredytu w walucie, a kursem po jaki trzeba spłacać raty.

Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji wyjaśnia, że na redukcję spreadów walutowych wpływ miało kilka czynników. - Przede wszystkim spadły koszty pozyskiwania waluty przez banki. Mniejsza zmienność na rynku walutowym spowodowała natomiast spadek ryzyka związanego z transakcjami wymiany walut. Nie bez wpływu na spready pozostało także wejście w życie rekomendacji SII - powiedziała. Rekomendacja ta zaleciła m.in. bankom, by stosowane przez nie kursy walut dla kredytobiorców były nie mniej korzystne niż dla innych klientów. Poza tym, zgodnie z rekomendacją, banki mają umożliwić klientom spłatę rat bezpośrednio w walucie, którą mogą uzyskać z innego źródła niż bank udzielający kredytu.

Kilka groszy wiosny nie czyni

Zdaniem analityka z Gold Finance Haliny Kochalskiej, spadek spreadów jest jednak tak niewielki, że klienci banków mogą go nie odczuć. - Raczej można mówić o tym, że spready przestały rosnąć, utrzymuje się status quo. Na miejscu osób zadłużonych w walutach nie obiecywałabym sobie zbyt wiele i nie liczyłabym na specjalne korzyści - powiedziała Kochalska. Według niej, nie ma szans na obniżenie spreadów do poziomu 3-4 proc., jak było przed dwoma laty.

Analityk z Gold Finance obliczyła jaką korzyść dla kredytobiorcy dałoby obniżenie spreadu o 0,75 pkt proc. Według Haliny Kochalskiej spadek spreadu z 6 proc. do 5,25 proc., w przypadku kredytu o wartości 300 tys. zł zaciągniętego w euro w banku Nordea, obniżyłby miesięczną ratę kredytu z 1537 zł, do 1527 zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24