Walory PKO BP wypływają na parkiet

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rusza handel PDA PKO BP z nowej emisji

We wtorek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują prawa do akcji nowej emisji PKO BP - poinformował resort skarbu. W swoim komunikacie ministerstwo podkreśliło też, że emisja zakończyła się sukcesem

Prawa do akcji automatycznie zamienią się w akcje PKO BP, gdy tylko sąd zatwierdzi podwyższenie kapitału banku. W trwającej od 7 do 20 października ofercie PKO BP sprzedał 250 mln akcji po cenie 20,5 zł.

W ten sposób pozyskał 5,125 mld zł. Emisja była przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru tzn. została skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy banku.

Sukces

Minister skarbu Aleksander Grad ocenił, że emisja nowych akcji banku zakończyła się sukcesem. Inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez bank akcje. Resort skarbu podkreślił z kolei, że "nowa emisja przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji PKO BP".

Według MSP, "oferta o wartości ponad 5 mld zł oznacza istotne zwiększenie kapitalizacji Giełdy Papierów Wartościowych, potwierdzające wiarę inwestorów w polski rynek kapitałowy, do którego rozwoju przyczynia się każda nowa emisja".

W prywatne ręce

Resort przypomniał, że pod koniec kwietnia ubiegłego roku rząd wyraził zgodę na kontynuację prywatyzacji PKO BP. "Ustalono, że w 2009 r. bank wyemituje nowe akcje w celu zwiększenia kapitału zakładowego jako element planu ekspansji. 30 czerwca 2009 r. walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP podjęło uchwałę o emisji nowych akcji z prawem poboru. Do decyzji tej zachęcił akcjonariuszy zakończony dużym sukcesem w 2004 roku debiut giełdowy PKO Banku Polskiego, do tej pory najważniejszy na warszawskiej giełdzie" - czytamy w komunikacie.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24