Walne PZU SA przerwane

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSpór o kontrolę nad PZU trwa już blisko 10 lat

Zgodnie z oczekiwaniami, decyzja o wypłacie dywidendy z PZU zapadnie najprawdopodobniej dopiero za miesiąc. Na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa przerwano rozpoczęte we wtorek Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki. Resort chce mieć czas do końca lipca na dojście do porozumienia z holenderskim współwłaścicielem PZU.

Walne zostało przerwane do 29 lipca przed punktem dotyczącym podziału zysku za 2008 r. Wniosek zgłosił przedstawiciel resortu Skarbu Państwa, a poparli go zgodnie Eureko i MSP.

- Wniosek złożony przez Skarb Państwa, a także, jak rozumiem poparty przez Eureko, sugeruje jedną rzecz: że akcjonariusze rozmawiają ze sobą, żeby zakończyć konflikt, który od 10 lat jest miedzy nimi. Dla mnie i dla spółki byłaby to genialna wiadomość, jeżeli 29 lipca zostałoby ogłoszone zakończenie tego konfliktu - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes PZU, Andrzej Klesyk.

Podział kasy

Wciąż nie wiadomo, jaką kwotą największy polski ubezpieczyciel zasili budżet. Przez lata PZU nie wpłacał nic, bo brak dywidendy był elementem gry resortu skarbu z Eureko, z którym od lat spiera się o kontrolę nad PZU.

W tym roku, gdy budżet skrzętnie zbiera każde dywidendowe ziarenko, resort skarbu przymierzył się i do zasobów PZU SA. Teoretycznie może tam liczyć nawet na ponad 10 miliardów złotych - jeśli sięgnie także po kapitał zapasowy spółki.

- To jest decyzja akcjonariuszy. Ja mogę tylko powiedzieć, że dla celów działalności spółce potrzeba około 7 mld zł, oraz dla celów akwizycyjnych, czyli zatwierdzonych przez akcjonariuszy w strategii - od 2 do 4 mld zł - powiedział prezes Klesyk.

Zadawniony konflikt

Spór skarbu państwa z portugalsko-holenderską firmą Eureko sięga już 10 lat. Eureko domaga się realizacji podpisanej ze Skarbem Państwa umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku oraz aneksu z roku 2001.

Na ich mocy Eureko miało przejąć większościowy pakiet akcji PZU - obecnie ma 33 procent minus 1 akcję ubezpieczyciela. Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko, a obecnie ustala wysokość odszkodowania.

Od wiosny tego roku napływają informacje o poufnych rozmowach resortu skarbu i zarządu Eureko, które dają nadzieję na porozumienie.

Skarb Państwa posiada 55,09 proc. akcji spółki, Eureko jest właścicielem 33 proc. minus jedna akcja, zaś pozostali akcjonariusze mają łącznie 12,8 proc. akcji PZU SA.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES