Wall Street w dół. Frank w górę

Najnowsze

Aktualizacja:

Wartość dolara nieustannie spada. Towarzyszy temu szybki wzrost wartości franka szwajcarskiego, za którego w Polsce trzeba było rano zapłacić już 3,45 złotego. Jest to spowodowane wizją bankructwa rządu federalnego USA, która wywołuje silny niepokój na rynkach finansowych. Amerykańskie giełdy zaliczyły silne spadki, a wskaźniki mówiące o niepewności wśród inwestorów rosną.

Główny amerykański indeks Daw Jones spadł w środę o 1,59 procent i zbliża się do rekordowego tygodniowego spadku w całym 2011 roku. Nasdaq stracił w środę 2,65 procent. Spadki w USA wywołały również spadek wartości giełd azjatyckich.

Wobec problemów z amerykańską gospodarką, rosną wskaźniki, mówiące o niepewności na rynku finansowym i prognozowanymi wahaniami kursu akcji. najpopularniejszy z nich - VIX, opracowywany w Chicago na tamtejszej giełdzie opcji, wynosi obecnie 22,98 i wzrósł ostatnio o 2,75 punktu. Przyrost VIX obecnie jest jednak bardzo odległy od gwałtownego skoku, który miał miejsce podczas tragicznego japońskiego trzęsienia ziemi w marcu.

Dyskusja na szczycie

Inwestorzy są bardzo nerwowi wobec problemów z zadłużeniem rządu federalnego USA i ostrzeżenia o możliwości obniżenia ratingu mocarstwa z najlepszego poziomu AAA. Na dodatek w środę FED poinformował, że wzrost gospodarczy w wielu okręgach będzie mniejszy niż zakładano.

Rynki czekają na jakiś pozytywny sygnał z Waszyngtonu, gdzie trwają intensywne spory między politykami dotyczące podniesienia limitu dopuszczalnego zadłużenia władz federalnych. Bez tego kroku na początku sierpnia rządowi zabraknie pieniędzy. Republikanie i Demokraci nie mogą dojść do porozumienia. Najnowsza propozycja republikanina Johna Boehnera, który zdołał pozyskać poparcie swoich kolegów na podniesienie limitu w zamian za ostre cięcia wydatków w ciągu nadchodzącej dekady, prawdopodobnie nie przejdzie. Jego propozycji nie zaakceptowała demokratyczna opozycja w Senacie.

- Magiczne rzeczy mogą się wydarzyć w Kongresie w bardzo krótkim czasie, jeśli są ku temu odpowiednie warunki - nie traci jednak optymizmu przywódca Demokratów w Senacie, Harry Reid.

Wpływ USA na kredyty

Wobec problemów gospodarczych USA i niepewności na rynkach, słabnie amerykańska waluta. W środę dolar stracił 0,4 procent wartości i kosztuje obecnie 2,76 złotego. Adekwatnie rośnie cena franka szwajcarskiego, który kosztuje obecnie 3,45 zł. Wartość waluty Szwajcarii wzrosła w środę o 0,34 procenta.

Do ustanowionego w połowie lipca rekordu franka, który kosztował wtedy ponad 3,5 złotego, na szczęście jeszcze trochę brakuje.

Źródło: cnbc.com; Bloomberg