Wall Street pod znakiem wzrostów. Rekord indeksu Dow Jones

Najnowsze

TVN24Do zakupów skłaniały inwestorów w USA m.in. dobre dane z rynku pracy

Czwartkowa sesja na giełdach w USA przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji i kolejny rekord indeksu Dow Jones Industrial. Optymizm na rynku to wciąż efekt zapewnienia Rezerwy Federalnej (Fed) o zamiarze dalszego utrzymywania stóp procentowych bez zmian.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,64 proc., do 17.265,99 pkt. S&P 500 zyskał 0,49 proc. i wyniósł 2.011,36 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,68 proc. i wyniósł 4.593,43 pkt.

Odbicie

- Decyzja Fed-u sprawiła, że na rynku możliwe było odbicie. Fed nie spieszy się z podwyżkami stóp proc., bank centralny USA unika gwałtownych ruchów i czeka na właściwy moment, aby przeprowadzić normalizację stóp proc. - ocenił analityk Wells Fargo Advisors, Paul Christopher.

Fed w komunikacie wydanym po wrześniowym posiedzeniu ponownie zaznaczył, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego, co prawdopodobnie nastąpi w październiku, stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu".

Rynki akcyjne w USA zareagowały na komunikat Fed-u wzrostami. Indeks S&P 500 zyskał w środę 0,6 proc. Dobrych nastrojów inwestorom aktywnym na rynkach akcji nie była w stanie popsuć podwyżka prognozy stóp proc. przez Fed.

Prognozy

W swojej nowej prognozie Fed ocenił, że stopa funduszy federalnych wyniesie pod koniec 2015 roku 1,375 proc. Wcześniejsza prognoza z czerwca zakładała stopę funduszy federalnych na poziomie 1,125 proc.

Bank centralny USA podtrzymał w tym tygodniu bez zmian swoje nastawienie do polityki monetarnej; pierwsza podwyżka stóp proc. w USA jest wciąż najbardziej prawdopodobna w czerwcu przyszłego roku – uważają analitycy Barclays.

- Wciąż spodziewamy się, że Fed podniesie stopy proc. w czerwcu przyszłego roku. Istnieje również ryzyko, że stopy proc. zostaną podniesione już w marcu, może się tak stać, jeśli konwergencja w kierunku celów Fed-u będzie przebiegała szybciej od oczekiwań - napisali w raporcie analitycy Barclays.

Lepiej na rynku pracy

Dobre dane napłynęły w czwartek z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 280 tys. z 316 tys. tydzień wcześniej po korekcie - poinformowało w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 305 tys. wobec 315 tys. tydzień wcześniej przed korektą.

Rozczarowały jednak dane z rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w sierpniu i wyniosła 956 tys. w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik wyniósł 1,12 mln po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,04 mln.

Co rosło, co malało?

Ze spółek notowanych na Wall Street zyskiwały akcje Steel Dynamics po tym jak producent stali podniósł prognozę zysku w trzecim kwartale.

Prognozę przychodów w przyszłym roku podniosła spółka United Natural Foods. Akcje dystrybutora produktów żywnościowych zyskiwały na wartości.

Traciły z kolei akcje sieci aptek Rite Aid po tym jak spółka obniżyła prognozę zysku w tym roku.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24