Walki na wschodzie Ukrainy i rywalizacja o stanowiska PE. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

15.06.2014 | Ukraina wkrótce zostanie bez dostaw gazu z Rosji?Monika Krajewska | Fakty TVN
wideo 2/2

W TVN24 Biznes i Świat obserwujemy zaostrzający się konflikt na Ukrainie. Prezydent tego kraju Petro Poroszenko rozkazał odpowiadać ogniem na ataki nielegalnych grup zbrojnych działających na wschodzie Ukrainy. Nie wykluczył również przerwania zawieszenia broni. Zastanawiamy się również, kto obejmie kluczowe stanowiska w Parlamencie Europejskim i jakie szanse na nie mają polscy politycy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dał szefom struktur siłowych rozkaz odpowiadania ogniem w razie atakowania sił rządowych przez nielegalne ugrupowania zbrojne i nie wykluczył przerwania zawieszenia broni na wschodzie kraju przed zakładaną datą 27 czerwca. Na wieczornym spotkaniu z szefami struktur siłowych Poroszenko nakazał "bez wahań otwierać ogień w odpowiedzi na ataki".

Walki na wschodzie

Informując o tym, służby prasowe prezydenta podkreśliły, że we wtorek "bojownicy wbrew własnym obietnicom przestrzegania zawieszenia broni zestrzelili śmigłowiec sił zbrojnych Ukrainy, w wyniku czego zginęło dziewięć osób". "Prezydent nie wyklucza, że zawieszenie broni może zostać przedterminowo anulowane, biorąc pod uwagę stałe jego naruszanie przez bojowników kontrolowanych z zewnątrz" - głosi komunikat.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie.

Kto na czele komisji?

Na antenie TVN24 Biznes i Świat wraz z ekspertami zastanawiamy się kto obejmie przywództwo w kluczowych komisjach Parlamentu Europejskiego oraz jakie szanse na stanowiska mają Polacy. Wstępne porozumienie między socjaldemokratami i chadekami w PE zakłada, że jedna z kluczowych komisji PE, przemysłu, badań i energii, przypadnie chadekom - wynika z nieoficjalnych informacji z EPL. Na stanowisko jej szefa typowany jest b. szef PE Jerzy Buzek (PO).

Majątki zmarłych

W rocznicę śmierci Michaela Jacksona mówimy o tym, jak rosną majątki nieżyjących gwiazd muzyki. Okazuje się, że często śmierć popularnych artystów sprawia, że ich płyty sprzedają się jeszcze lepiej niż za życia. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, jak powiększały się bogactwa tych, którzy nie mogli już skorzystać z zarobionych pieniędzy.

Zmiany prawa

Analizujemy również planowane zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Projekt budzi wiele kontrowersji. Doradcy podatkowi krytykują plan wydłużenia czasu ścigania ukrytych dochodów. Ich zdaniem wydłużenie do 10 lat okresu ścigania ukrytych dochodów jest dyskusyjne.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS