Walka z terrorem i recepta na ebolę. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W weekend TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy terroryści z Państwa Islamskiego mogą zagrozić Europie. Porozmawiamy także o rozprzestrzeniającym się wirusie Ebola, który może wydostać się poza Afrykę. Podpowiemy także, jak nie dać się oszukać mało znanym firmom.

Magdalena Ogórek w sobotę o godz. 11: 15 znów przejrzy ze swoimi gośćmi "Atlas Świata". Wydarzenia mijającego tygodnia przeanalizują: znawczyni świata Islamu dr Katarzyna Górak-Sosnowska, Andrzej Jonas z "Warsaw Voice", Grzegorz Cydejko z "Forbesa" i Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat.

Europa w niebezpieczeństwie?

Czy naloty na pozycje Państwa Islamskiego nie sprowokują dżihadystów do kontrataku? Czy Europa może czuć się bezpieczna? Jak ustrzeże się przed zemstą fanatyków? O strategii wobec islamistów Michał Sznajder porozmawia w sobotę o godz. 17:40 z dr Wojciechem Szewko, ekspertem do spraw międzynarodowych.

Wcześniej, o godz. 10:30 przyjrzymy się losowi uchodźców z Syrii i Iraku. Najpierw uciekali prze wojną domową. Teraz także przed koszmarem życia wśród bezlitosnych fanatyków. Ilu ich jest? Jak im pomóc? Opowie o tym Kamil Wyszkowski, krajowy przedstawiciel UN Global Compact w Polsce.

Miasto dla bogaczy

Londyn - najdroższym miastem na Ziemi. Zarówno jeśli chodzi o życie, jak i pracę Stolica Wlk. Brytanii zdecydowanie wyprzedza inne miasta na liście, takie jak Nowy Jork i Paryż (odpowiednio trzecie i czwarte miejsca). Czy Londyn i Nowy Jork to faktycznie miejsca tylko dla krezusów? Czy liczby na papierze odzwierciedlają warunki życia? Spytamy o to Rafa Uzara, Anglika mieszkającego w Polsce oraz Barry'ego Solone'a, nowojorczyka, który znalazł swoje miejsce w Warszawie.

W sobotę w południe o tym, czy wirus Ebola może wydostać się poza Afrykę Centralną? Jeśli zmutuje, Ebola może zarazić do stycznia 1 mln 400 tys. ludzi. Takie dane przedstawia amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Z kolei gdyby tylko 2/3 obecnie cierpiących otrzymało właściwą pomoc, epidemia mogłaby się zmniejszyć lub nawet wygasnąć. O tym wszystkim opowie dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Jak nie dać się nabrać?

Opowiemy również jak i czym latać. Tanio znaczy źle. Bo można kiepsko wyjść powierzając swoje pieniądze mało sprawdzonej firmie. 4YOU Airlines, o czym informowaliśmy w TVN24 Biznes i Świat ma już sprawy w prokuraturze, teraz łódzkie lotnisko nie chce przyjmować jego maszyn. A właściwie maszyn z logo firmy, która de facto linią lotniczą nie jest. Co z klientami? I komu ufać w lotniczym przemyśle? Michał Sznajder zapyta o to Kamila Lodzińskiego z portalu fly4free.pl.

Natomiast o godz. 17:20 naszym gościem będzie Grzegorz Brychczyński ze Stowarzyszenia Lotniczego. Kolejna firma chce budować ponaddźwiękowy samolot pasażerski. Luksusowa maszyna ma zabierać bogatych pasażerów, ale w zamian za wysoką cenę zaoferuje im niespotykaną prędkość. Lot z Paryża do Nowego Jorku ma trwać 3 godziny. Tylko, czy takie loty i budowa takich maszyn w ogóle się opłacają?

Praca czy rodzina?

W niedzielę spytamy też, czy warto się przepracowywać. Pretekstem jest decyzja Mohameda El-Eriana. Prezes firmy inwestycyjnej PIMCO zrezygnował ze stanowiska po tym, jak dziesięcioletnia córka wręczyła mu listę 22 ważnych momentów w jej życiu, jakie przegapił z powodu swojej pracy. Jak ważna jest równowaga między karierą a życiem osobistym? O godz. 14:35 spytamy o to psychologa społecznego dr. Leszka Mellibrudę.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat