Najnowsze

Walka o koncesje na złoża miedzi. KGHM kontra Leszno Copper

Najnowsze

KGHMWalka o koncesję na złoża miedzi rozpoczęła się w 2012 r.

Decyzja o przyznaniu koncesji na poszukiwanie miedzi firmie Leszno Copper jednak nie była prawidłowa? Resort środowiska ponownie rozpatrzy wnioski o koncesje - dowiedział się portal tvn24bis.pl. Walczył o nie także polski KGHM, jednak ostatecznie przegrał na rzecz spółki kontrolowanej przez Kanadyjczyków.

W kwietniu 2012 r. koncern KGHM złożył w Ministerstwie Środowiska wniosek o koncesję na poszukiwanie metali pod powierzchnią Głogowa. Znajdujące się tam złoże Bytom Odrzański może być niezwykle bogate. Według szacunków zawiera ono osiem milionów ton miedzi wartej od 700 mln do ponad miliarda dolarów. Obszar jest ważny dla KGHM, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa Głębokiego Przemysłowego, gdzie spółka ma koncesję wydobywczą oraz Gaworzyc i Głogowa, gdzie dysponuje koncesjami poszukiwawczymi.

Jednak konkurencyjny wniosek złożyła firma Leszno Copper, kontrolowana przez kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership. Zarejestrowana jest w Luksemburgu, a jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, który w latach 2001-2004 był prezesem zarządu KGHM.

Pod koniec stycznia 2014 r. resort wydał decyzję korzystną dla Kanadyjczyków. Rzecznik ministerstwa środowiska Paweł Mikusek zapytany przez nas o to, dlaczego koncesję przyznano ostatecznie firmie Leszno Copper i jakie były kryteria wyboru, odpowiedział, że oferta firmy była korzystniejsza niż KGHM, a polskie prawo nie zezwala na faworyzowanie żadnego z podmiotów ubiegających się o koncesję.

Firmy nie znały kryteriów

Teraz resort zmienił zdanie. Jak dowiedział się portal tvn24bis.pl, minister postanowił ponownie rozpatrzyć wnioski o koncesje. - Po dokładnym przeanalizowaniu dokumentacji postanowiłem skierować wszystkie wnioski koncesyjne do ponownego rozpatrzenia – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski. - Przedstawiając swoje oferty firmy nie wiedziały, według jakich kryteriów będą porównywane. Brakowało wskazania jak organ koncesyjny interpretuje pojęcie „interes społeczny”. Uważam, że uczestnicy powinni znać zasady gry od początku - dodał.

Ponownie sprawdzone zostaną kwestie dotyczące koncesji dla Leszno Copper dla złóż Kotla oraz Bytom Odrzański, a także pozwoleń dla KGHM na prace w części obszaru Kulów-Luboszyce.

Światowy potentat

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych spółek Skarbu Państwa. Jest również czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Główna siedziba firmy znajduje się w Lubinie (woj. dolnośląskie). Swoją działalność skupia na Legnicko-Głogowskim Zagłębiu Miedziowym.

Autor: msz, rf/km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KGHM