Wakacyjny "zjazd" w polskich fabrykach. Idzie spowolnienie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Słaby lipiec w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 1,8 proc. rdr, po wzroście o 2,0 proc. w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Są to dane dużo gorsze od oczekiwań rynku, a eksperci wskazują, że jest jest to potwierdzenie zapowiadanego spowolnienie gospodarczego.

Lipcowy wynik polskiej produkcji przemysłowej rozczarował. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,6 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem spadła o 4,3 proc.

Jak bardzo wyhamujemy?

- Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu okazało się jeszcze niższe od zanotowanego w czerwcu, i to pomimo korzystniejszej bazy odniesienia z lipca ubiegłego roku. Lipiec jest miesiącem przestojów i remontów w fabrykach, co niewątpliwie zaważyło na opublikowanym wyniku, niemniej jednak szczegółowe dane, wskazujące na spadki produkcji w działach skierowanych na eksport pokazują, że przyczyną jest także zmniejszający się popyt z zagranicy - uważa ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Według niej lipcowe dane potwierdzają wyhamowanie aktywności sektora przemysłowego, która w sierpniu, m.in. po okresie wakacyjnych przestojów w firmach, może nieco wzrosnąć, ale do końca roku pozostanie raczej ograniczona. Jak dodaje, wyraźne spowolnienie polskiej gospodarki zobaczymy najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu okazało się jeszcze niższe od zanotowanego w czerwcu, i to pomimo korzystniejszej bazy odniesienia z lipca ubiegłego roku. Lipiec jest miesiącem przestojów i remontów w fabrykach, co niewątpliwie zaważyło na opublikowanym dziś wyniku, niemniej jednak szczegółowe dane, wskazujące na spadki produkcji w działach skierowanych na eksport pokazują, że przyczyną jest także zmniejszający się popyt z zagranicy kurek o produkcji

Co w górę, a co w dół

GUS podał, że w stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu. - M.in. w produkcji metali – o 18,8 proc., wyrobów z metali – o 15,6 proc., mebli – o 15,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 10,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,7 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 6,5 proc. - czytamy w komunikacie.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji napojów – o 22,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 13,0 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,7 proc., maszyn i urządzeń – o 6,1 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,2 proc. - podano dalej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24