Wakacje w kraju wciąż tańsze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wakacje nad Bałtykiem wciąż tańsze

Wakacje w Polsce nadal są bardziej przyjazne dla naszego portfela. Na wypoczynek w kraju wydamy dziennie średnio 80 złotych. Podczas zagranicznych wyjazdów przeciętny Polak wydaje dziennie ponad 30 złotych więcej - wylicza "Gazeta Prawna".

Na wakacje za granicą zdecyduje się w tym roku ponad 8 mln osób. Dzięki umacnianiu się złotego zagraniczne wyjazdy nie zdrożały. Za granicą wydamy więcej dolarów lub euro, ale wydatki mierzone naszą walutą wcale się nie zwiększą. Od ubiegłego roku dolar staniał o ponad 60 groszy, a euro o prawie 50 groszy. Zagraniczne wyjazdy są więc tańsze i mimo wzrostu cen żywności i paliw stać nas na więcej, gdy odpoczywamy za granicą.

- W tym samym czasie koszt odpoczynku w kraju wzrósł o co najmniej 10 proc. - mówi "Gazecie Prawnej" Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystyki. Nadal jednak wypoczynek krajowy jest tańszy o 1/4. - Przeciętny turysta wyda w Polsce 80 złotych dziennie, a za granicą ponad 110 złotych - dodaje. Te szacunki nie obejmują jednak kosztów transportu, a te w wypadku wyjazdów zagranicznych są wyraźnie wyższe.

Gdzie wypoczywamy? Tradycyjnie najczęściej za granicą odpoczywamy nad Morzem Śródziemnym. Jeśli już decydujemy się na taki wyjazd, to zwykle trwa on dwa tygodnie. Coraz częściej środkiem transportu jest samolot. Mimo że ceny paliw biją rekordy, to przelot tanimi liniami nadal nie jest bardzo drogi, a do tego oszczędzamy czas. Za to coraz rzadziej do Grecji, Bułgarii czy Chorwacji podróżujemy samochodem lub pociągiem. Z danych firmy Fru.pl wynika, że lecąc na południe Europy, na bilet lotniczy wydajemy średnio 924 złote.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy zostać w Polsce i odpoczywać w hotelu o porównywalnej klasie z podobnym na południu Europy, to zwykle koszt takiego wypoczynku nie jest już niższy. Za granicą wydajemy jednak więcej. Polacy nadrabiają zaległości i jeśli już stać ich na zagraniczny wyjazd, to starają się z niego wyciągnąć maksimum korzyści. Bardzo często korzystamy więc z dodatkowych wycieczek na safari lub do miejsc historycznych. To oczywiście podnosi koszty zagranicznych wyjazdów, ale nie świadczy o tym, że wypoczynek za granicą jest droższy.

Z szacunków Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że wydatki Polaków na zagraniczny wypoczynek zwiększają się rocznie o 10 proc.

bgr ram

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24