Milion wniosków o wakacje kredytowe

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Prezes ZBP o "wakacjach kredytowych"ZBP
wideo 2/3
ZBPPrezes ZBP o "wakacjach kredytowych"

Osoby prywatne i przedsiębiorcy złożyli już prawie milion wniosków o zawieszenie płatności rat, czyli tak zwane wakacje kredytowe - podał Związek Banków Polskich. W pierwszej połowie maja dynamika wniosków spadła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Już prawie milion wniosków o zawieszenie płatności rat złożyły osoby prywatne i przedsiębiorcy w bankach. Ostatnie dwa tygodnie przyniosły spadek dynamiki składania nowych wniosków - przybyło ich niewiele ponad 50 tys." - poinformował Związek.

Liczba wniosków

Z danych ZBP na 14 maja wynika, że w pierwszej połowie maja dynamika dotycząca wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka, jak w ubiegłym miesiącu. Całkowita liczba wniosków złożonych przez konsumentów od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc. - podano.

Jednocześnie banki przyjęły 109,2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie, co stanowi 86,5 proc.

"Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju, a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu 'odmrażania' gospodarki" – tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zgodnie z danymi ZBP liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys. Reklamacje stanowią niecały 1 procent ogólnej liczby wszystkich złożonych wniosków.

Wakacje kredytowe

ZBP przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 na początku marca banki uznały za pożądane podjęcie pilnych działań skierowanych do klientów banków, którzy mogą mieć w najbliższym czasie trudności w spłacie zobowiązań względem banków. Zadeklarowano, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym.

"ZBP od połowy marca monitoruje proces składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych. W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich, czyli ok. 86 proc." – dodał Pietraszkiewicz.

ZBP podkreśla, że banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii.

Autor:mp

Źródło: PAP