Wakacje coraz bliżej. Ceny paliw w górę?

Najnowsze

tvn24Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie zapłacimy więcej za tankowanie

Od kilku tygodni ceny paliw na stacjach benzynowych są stabilne, ale nie powinno to zmylić kierowców - ocenili eksperci rynku paliwowego. Ich zdaniem w najbliższym czasie czekają nas podwyżki cen detalicznych paliw.

Kolejny tydzień mija bez większych niespodzianek na stacjach paliw. Od początku roku zmienność cen paliw wyraźnie wyhamowała, a średni poziom cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego przy dystrybutorze mieści się w wąskim przedziale - ocenili eksperci BM Reflex.

Ceny stabilne?

Eksperci podali, że różnice między najniższą a najwyższą ceną popularnej Pb 95 i diesla w okresie od początku roku do dzisiaj wynoszą odpowiednio 10 i 11 gr na litrze. - Obecnie ceny wynoszą odpowiednio dla benzyny bezołowiowej 95 - 5,35 zł za litr, benzyny bezołowiowej 98 - 5,59 zł za litr, a oleju napędowego - 5,30 zł za litr i autogazu – 2,49 zł. Oznacza to spadki cen benzyny 95 i autogazu średnio o 1 gr na litrze oraz o 2 gr na litrze dla oleju napędowego w porównaniu do cen sprzed tygodnia - wyliczyli.

Przez konkurencyjność

W ocenie BM Reflex stosunkowo małą zmienność cen na rynku detalicznym należy zawdzięczać głównie właścicielom stacji benzynowych. - Ze względu na dużą konkurencyjność nie przenoszą oni automatycznie wszystkich zmian cen, które mają miejsce na rynku hurtowym, rezygnując z własnej marzy detalicznej - poinformowali eksperci.

Zaznaczyli, że pozostające na niskim poziomie marże zwiększają ryzyko podwyżek cen na stacjach. Podobnego zdania są analitycy portalu e-petrol.pl.

- Sytuacja na rynku hurtowym i niskie poziomy marż osiągane od kilku tygodni przez sprzedawców paliw pokazują, że kierunek zmian na stacjach w najbliższych dniach będzie jeden – w górę. Podwyżki nie będą mieć jednak dynamicznego charakteru - podkreślili. W ocenie e-petrol.pl w nadchodzącym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej wyniosą 5,30-5,39 zł za litr, oleju napędowego 5,26-5,35 zł za litr, a autogazu 2,46-2,54 zł za litr.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24