W Warszawie da się żyć

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWarszawa w środku stawki

Warszawa usytuowała się na 71. miejscu w rankingu 140. miast świata uszeregowanych pod kątem atrakcyjnych warunków do życia z punktu widzenia obcokrajowców. Listę opublikował w środę ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU), wchodzący w skład grupy wydawniczej tygodnika "The Economist".

W rankingu przyjęto pięć głównych kryteriów: stabilne otoczenie, (co oznacza również stan bezpieczeństwa publicznego), ochronę zdrowia, rozrywki kulturalne i walory środowiska, oświatę oraz infrastrukturę. Wśród tych kryteriów przeanalizowano ok. 30 czynników ilościowych i jakościowych.

Każde z tych kryteriów oceniono w skali 0-100 ptk. proc., przy czym 1 ptk. proc., to poziom nieznośnie zły, a 100 ptk. proc. idealny. Miasta, które w ogólnej wycenie uzyskały 80-100 ptk. proc., to takie, w których mieszka się najprzyjemniej. Za najbliższe ideału uznano Vancouver, Wiedeń i Melbourne.

W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery miasta australijskie, trzy kanadyjskie, jedno nowozelandzkie i dwa europejskie (obok Wiednia - Helsinki).

Tuż za Moskwą

W ogólnej punktacji Warszawie przyznano 78,2 ptk. proc., co usytuowało ją w kategorii miast, w których "da się żyć, na co dzień, ale niektóre aspekty życia mogą okazać się problematyczne". Stosunkowo najniżej oceniono stołeczną służbę zdrowia (70,8 ptk. proc.) oraz oświatę (80,3 ptk. proc.).

Warszawa została oceniona korzystnie pod względem infrastruktury (82,1 ptk. proc.) oraz otoczenia (80,3 ptk. proc.). Uznano ją także za miasto stabilne, w znaczeniu bezpieczne (80 ptk. proc.). Stolica ustępuje jednak Budapesztowi (uznanemu za najatrakcyjniejsze miasto w Europie Centralnej), Pradze i Bratysławie, a także Sankt Petersburgowi i o jedną lokatę - Moskwie.

Stolica atrakcyjna na EURO

EIU zauważa, iż w 2012 r. Polska i Ukraina będą organizatorami europejskich mistrzostw piłkarskich Euro 2012 i że Warszawa "wypada korzystnie w tych dziedzinach, które mają znaczenie dla gości zjeżdżających specjalnie na tę okazję".

Kijów wypada gorzej (91 miejsce w rankingu, ogólna wycena 69,2 ptk. proc.), ale wytrzymuje porównania z innymi miastami, które były gospodarzami dużych imprez sportowych: Johannesburgiem, Rio de Janeiro oraz Sao Paulo.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu