W Wałbrzychu otwarto fabrykę felg. Niemal 500 miejsc pracy

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatZagranica inwestuje w Polsce

Ponad 500 mln zł kosztowała budowa nowej fabryki producenta felg aluminiowych firmy Ronal Polska, którą w piątek otwarto w Wałbrzychu w woj. dolnośląskim. W nowym zakładzie zatrudnienie znalazło 480 osób. - To jest fabryka, która powstała od początku w szczerym polu. To pierwsze inwestycja 2014 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Majman podkreślił, że fabryka to duże przedsięwzięcie. - Ponad 400 miejsc pracy w Wałbrzychu to jak 2 tys. w Warszawie - podkreślił.

I dodał: - Wartość inwestycji to w granicach 90 mln euro, czyli jest to spora inwestycja. Jest to inwestycja na terenie wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, która staje się centrum produkcji części i komponentów dla przemysłu samochodowego.

Na eksport

Jak powiedział prezes zarządu Ronal Polska Krzysztof Brosig, pierwsza felga w nowej fabryce została wyprodukowana w maju ubiegłego roku, jednak dopiero na początku roku fabryka osiągnęła pełne moce produkcyjne.

- Obecnie w fabryce pracuje 480 osób i taki poziom zatrudnienia chcemy utrzymać - powiedział prezes. W nowym zakładzie będzie produkowanych niemal 2 mln felg rocznie. - Prawie cała produkcja jest eksportowana. Felgi trafiają do największych koncernów samochodowych. Naszymi odbiorcami są m.in. mercedes, volkswagen, bmw czy fiat - mówił Brosig.

Kolejna fabryka w Polsce

To trzecia fabryka koncernu Ronal w Polsce i druga w Wałbrzychu. Największy zakład tej firmy działa w Jelczu-Laskowicach (Dolnośląskie). - Fabryka w Jelczu-Laskowicach jest największą fabryką koncernu Ronal. Produkuje 3 mln felg rocznie i zatrudnia 750 pracowników - mówił prezes.

Ronal to międzynarodowa firma specjalizująca się w produkcji kół z metali lekkich. Swoje fabryki ma m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Szwajcarii czy Meksyku. Firma jest największym producentem felg aluminiowych w Europie i drugim w świecie.

Inwestycja powstała na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE). Nowa fabryka sąsiaduje z innymi fabrykami z branży motoryzacyjnej. Łącznie firmy z tej branży zainwestowały na terenie WSSE 4,5 mld zł, dając zatrudnienie prawie 8 tys. osób.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN24