W USA rośnie PKB o 3,2 proc., więc w Polsce WIG20 w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSWzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po danych o PKB z USA

O 3,2 proc. wzrósł Produkt Krajowy Brutto w USA w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Chodzi o dane w ujęciu rocznym kwartał do kwartału - wynika z danych Departamentu Handlu USA.

Wzrost PKB USA jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w IV kwartale 2013 roku o 3,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału. W poprzednim, trzecim kwartale ubiegłego roku PKB wzrastał o 4,1 proc. Eksport w czwartym kwartale wzrósł o 11,4 proc. - najbardziej od trzech lat. Import wzrósł tylko o 0,9 proc. Wydatki konsumentów w czwartym kwartale wzrosły o 3,3 proc. - najbardziej od trzech lat. W całym roku 2013 PKB amerykańskie urosło o 1,9 proc. W 2012 wzrost wynosił 2,8 proc.

Na dobre dane z USA pozytywnie zareagowali inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 o godz. 14.29, czyli przed ogłoszeniem danych o PKB w Stanach Zjednoczonych wynosił 2303,9 pkt, a pół godziny później o 15:07 już 232,21 pkt.

Fed tnie skup obligacji

W środę Rezerwa Federalna zmniejszyła o 10 mld dolarów swój program odkupu aktywów. Decyzja Fed oznacza, że bank centralny będzie skupował miesięcznie aktywa warte 65 mld dolarów, czyli o 10 mld mniej niż w grudniu. Bank centralny USA swoją decyzję tłumaczył poprawą sytuacji w gospodarce USA i mniejszym poziomem bezrobocia. Jeżeli ożywienie gospodarcze będzie trwałe, to w kolejnych miesiącach Fed znów zmniejszy ilość skupowanych aktywów.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP