W USA przybyło bezrobotnych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bez pracy jest 15,1 mln Amerykanów

Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się dużo gorsze od oczekiwań rynku. W listopadzie w sektorze pozarolnicznym powstało 39 tysięcy nowych miejsc pracy, a rynek oczekiwał 140 tysięcy. Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc., a to oznacza, że Fed nie zatrzyma pompowania pieniędzy do gospodarki.

Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 procent - choć rynek oczekiwał, że pozostanie na poziomie 9,6 procent i pozostaje na poziomie najwyższym od siedmiu miesięcy. bezrobotnych jest 15,1 miliona Amerykanów.

Najnowsze dane mocno rozczarowały rynek, który miał już nadzieje na to, że amerykańscy pracodawcy zaczną zatrudniać - zwłaszcza, że dane, jakie w środę podała prywatna firma badawcza ADP były dużo lepsze od oczekiwań. Nastrojów inwestorów nie poprawiło nawet to, że dane za październik i wrzesień zrewidowano w górę. Okazało się, że w poprzednim miesiącu przybyło w amerykańskim sektorze pozarolniczym 172 tys. miejsc pracy.

Dane oznaczają, że Fed będzie dalej realizował program wykupu obligacji rzędowych z sektora finansowego drukując tym samym dolary. Program ten wart jest 600 miliardów dolarów i ma trwać do połowy 2011 roku. Ekonomiści spodziewają się, że politycy wrócą do dyskusji nad przedłużeniem obowiązywania ulg podatkowych, wprowadzonych przez prezydenta George'a Busha.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24