W USA produkcja w dół, inflacja w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Produkcja przemysłowa w USA nadal spada

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu spadła o 0,5 proc., choć analitycy spodziewali się, że będzie to nawet 0,6 proc. Natomiast ceny konsumpcyjne w USA w kwietniu miesiąc do miesiąca nie zmieniły się, a inflacja bazowa wyniosła 0,3 proc wobec 0,2 proc. przed miesiącem.

Jak podała Rezerwa Federalna (Fed), produkcja przemysłowa w USA w kwietniu spadła o 0,5 proc., po spadku w marcu 2009 o 1,7 proc. po korekcie.

Natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w kwietniu 69,1 proc., wobec 69,4 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku 68,8 proc.

Ceny konsumpcyjne bez zmian

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w kwietniu nie zmieniły się w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadły o 0,1 proc. - podał natomiast w swoim komunikacie Departament Pracy.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,3 proc. wobec 0,2 proc. przed miesiącem.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI nie zmieni się w kwietniu miesiąc do miesiąca, a CPI bazowy wyniesie 0,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Rok do roku ceny konsumpcyjne w kwietniu spadły o 0,7 proc., a inflacja bazowa wyniosła 1,9 proc. Tu spodziewano się odpowiednio spadku o 0,6 proc. i wzrostu o 1,8 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24