W USA pesymistycznie, w Niemczech nieco lepiej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kryzys wzmaga pesymizm w gospodarce

Optymizm wśród firm w USA jest najniższy od 28 lat. Tymczasem niemieckie dane instytutu ZEW, są bardziej optymistyczne niż spodziewali się analitycy. Choć i tak optymizm ma tam ujemny wskaźnik.

Indeks optymizmu wśród małych firm w USA październiku spadł o 5,4 pkt do 87,5 pkt, najniższego poziomu od 1980 r. - podała we wtorek w komunikacie Krajowa Federacja Niezależnego Biznesu (NFIB).

Wskaźnik firm, planujących zatrudnienie nowych pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy, spadł do zera z 7,0 proc. we wrześniu.

W październiku tylko 5 procent prezesów firm oceniało, że jest to dobry czas na rozwinięcie działalności, wobec 11 proc. we wrześniu. Typowa mała firma zrzeszona w NFIB zatrudnia średnio 5 osób i ma sprzedaż brutto na poziomie 350 tys. USD rocznie. Badanie przeprowadzono wśród 1.992 firm.

Niemiecki optymizm.. na minusie

Tymczasem indeks ZEW w Niemczech idzie w górę. - Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych było w listopadzie dużo lepsze, niż oczekiwali analitycy - wynika z danych Instytutu ZEW.

Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks, mierzący oczekiwania inwestorów i analityków co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł w listopadzie do minus 53,5 pkt z minus 63,0 pkt w październiku.

Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie minus 63,0 pkt. Instytut ZEW przeprowadził badanie wśród około 300 analityków i inwestorów instytucjonalnych.

Źródło: Bloomberg.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24